A britek háborús zónákba toloncolják vissza a nagykorúvá vált menekülteket
2016.04.18. 12:34
Az angol kormány közel háromszor annyi fiatalkorút deportál vissza háború sújtotta hazájába, mint amennyit a miniszterek korábban bevallottak.
A karitatív szervezetek és a politikusok többször is figyelmeztették a brit belügyminisztériumot a visszás gyakorlatra: úgy hozza meg élet-halál döntéseit, hogy nincsenek tisztában a tényekkel.
Annak ellenére, hogy ezek a fiatalok meghatározó éveiket töltik Nagy-Britanniában, amint betöltik a 18. életévüket, visszatoloncolják őket abba az országba, ahonnan évekkel ezelőtt elmenekültek.
A brit belügyminisztérium témában közölt állásfoglalása szerint
[azoknak a 18. életévüket betöltött fiataloknak, akiket visszatoloncoltak] nincs többé szükségük az általunk nyújtott védelemre."
Az ügyben illetékes miniszterek nyilatkozatai szerint 151 nagykorúvá vált, korábbi menedékkérőt toloncoltak vissza hazájába 2014-ben. Azonban a képviselők csendben kiadtak egy helyreigazítást, mely a parlamenti jegyzőkönyvekben volt eltemetve és az utolsó ülésnapon került nyilvánosságra, mielőtt a képviselők elutaztak a húsvéti szünetre.
A hivatalos statisztikák szerint összesen 445, 18. életévét betöltött fiatalt toloncoltak vissza a hatóságok 2014-ben. A korábban bevallott számokhoz képest ez háromszoros különbség – derítette ki az Independent.
Ezek a fiatalok itt nőnek fel, itt szocializálódnak. Gyakran jól teljesítenek az iskolában és hirtelen egy olyan helyzetben találják magukat, amikor nincsen választásuk: el kell hagyniuk Nagy-Britanniát. A kormány pontosan tudja, hogy a menedékkérelmi-rendszer komoly változtatásra szorul"
– mondta Anna Musgrave, egy jótékonysági szervezet érdekképviseleti vezetője.
A brit állam sokszor a világ legkeményebb válsággócai közelébe toloncolja vissza a fiatalokat: Afganisztánba, Szíriába, Irakba vagy a káoszba süllyedt Líbiába.
Évente legalább 100 afgánt kényszerítenek arra, hogy hazatérjen, annak ellenére, hogy a brit külügyminisztérium nem javasolja senkinek, hogy az országba utazzanak.
2007 és 2015 között a februárban nyilvánosságra hozott adatok szerint 4 000 árvát toloncoltak ki Nagy-Britanniából.
A belügyminisztérium "megvédte" álláspontját, közleményük szerint
Nagy-Britannia büszke arra, hogy menedékjogot ad a rászorulóknak és minden egyes esetet alaposan megvizsgálunk, mielőtt meghoznánk a döntést. Komolyan vesszük nemzetközi kötelezettségeinket a gyermekeket érintő ügyek kapcsán is és az életben való boldogulásuk számunkra az elsődleges szempont a meghozott döntések kapcsán. Amikor valakinek nincs szüksége a további védelemre, akkor elvárjuk az illetőtől, hogy saját magától elhagyja az országot."