Líbiából fenyeget minket az Iszlám Állam
2016.04.08. 17:28
Szíriai felkelők egy csoportja hivatalosan is elfoglalt egy stratégiai jelentőségű várost az Iszlám Államtól. Al-Rai felszabadítása az első lépés ahhoz, hogy a megosztott Aleppo-t is teljes egészében vissza tudják foglalni. A felkelők ezzel a győzelemmel biztosították maguknak, hogy a törökök további utánpótlást juttassanak el nekik, így segítve az Iszlám Állam elleni előrenyomulásukat.
A győzelem egy újabb fontos mérföldkő, hiszen megmutatta, hogy nemcsak az oroszokkal kiegészült szír hadsereg tud komoly nyomást helyezni az Iszlám Államra, hanem egy kisebb, ellenzéki milícia is.
Al-Raiból kiindulva az ellenzéki erők meg tudják ostromolni Aleppo városát, valamint elvágni az itt tanyázó ISIS erők utánpótlási vonalait.
Al-Rai elfoglalása a szíriai Palmüra elfoglalása után két héttel azt jelenti, hogy lassan minden szíriai és iraki fronton meghátrálásra kényszerül az Iszlám Állam. Sajnos azonban Észak-Afrikában épp fordított a helyzet.
A Líbiai Iszlám Állam létszáma 6000-re nőtt az elmúlt egy évben. A terrorszervezet tervei szerint harcosaik innen fogják megtámadni a Nyugatot.
Az USA légiereje idén két támadást hajtott végre a Líbiai ISIS ellen. Ezek olyan célpontok ellen irányultak, amelyek "közvetlen veszélyt jelentettek az amerikai érdekekre". Az egyik támadásban egy kiképzőtábor volt a célpont és emellett 40 radikális is életét vesztette, a másik légicsapásban pedig a terrorszervezet egyik helyi vezetőjét ölték meg. Az USA ahhoz kötötte a további szerepvállalást, hogy a helyi kormány mennyire fog tudni fellépni a terrorszervezet ellen.
Az ENSZ segítségével most próbálnak összeboronálni egy egységkormányt, amely együttműködne az amerikaiakkal és az EU-val az ISIS ellen. Az EU több állama is küldött a helyszínre speciális egységeket, amelyek feladata, hogy levadásszák a szélsőségeseket a helyi szakemberek segítségével.
A terrorszervezet líbiai helyzetét az sem könnyíti meg, hogy vannak területek, ahol a helyi lakosság nagy része nem szimpatizál velük. Észak-Afrikában tehát nem lesz olyan könnyű dolga az ISIS-nek, mint Irakban, vagy Szíriában, de a tendenciák egyenlőre azt mutatják, hogy egyre többen harcolnak a soraikban és egyre több a pénzük.
Úgy tűnik, hogy Európától délre egyre erősödik a terrorszervezet. Így pedig az Iszlám Állam közel-keleti vereségei az Öreg Kontinens biztonsága szempontjából vajmi keveset jelentenek.