Dübörög a drogbiznisz Európában
2016.04.05. 21:58
Az Europol a Kábítószer és Kábítószerfüggőség Európai Megfigyelőközpontjával (EMCDDA) együttműködve készítette el a 2016. évi jelentését, amely szerint 38 százalékos piaci részesedéssel változatlanul a cannabis számít a legszélesebb körben fogyasztott tiltott kábítószernek az EU-ban. Ennek éves forgalmát körülbelül 9,3 milliárd euróra becsülik. A dokumentum szerint Európában összesen 22 millió felnőtt jelezte, hogy az elmúlt évben használt cannabist. Az anyagot napi szinten használók aránya a felnőtt lakosság 1 százalékára tehető.
Évi 6,8 milliárd euróval a heroin részaránya 28 százalékos az európai drogpiacon. A kábítószerrel összefüggő halálesetek és a szociális ellátórendszerre háruló költségek jelentős hányada a heroinhoz kapcsolódik.
Az Európai Unióban még mindig a kokain a legáltalánosabban használt tiltott stimuláns. A főként Nyugat- és Dél-Európában elterjedt kokain piacát évi 5,7 milliárd euróra becsülik.
A szakértők arra is felhívták a figyelmet, hogy a tiltott drogok legális helyettesítőjeként egyre szélesebb körben elterjedtek az úgynevezett "új pszichoaktív szerek". A tavalyi évben legalább száz ilyen új szer jelent meg a piacon.
A bűnszervezetek általában egy-egy földrajzi helyen koncentrálódnak, a hagyományos központok mellett azonban új területek is megjelennek. A Dél-Kaukázus például egyre jelentősebb szerepet játszik a kábítószer-kereskedelemben.
Az uniós kábítószerpiacot két egyszerű motiváció irányítja: a profit és a hatalom. Ennek, és a kábítószerpiac társadalomra gyakorolt tágabb hatásának megértése elengedhetetlen ahhoz, hogy csökkenthessük a kábítószerek okozta károkat"
- vélte Alexis Goosdeel, az EMCDDA vezetője.
Rob Wainwright, az Europol igazgatója hangsúlyozta:
az egyik legnagyobb bűnözői piacnak számító drogkereskedelem összefonódása a bűncselekmények egyéb formáival kiemelkedő veszélyt jelent az EU belső biztonságára."
(MTI)