Miért vagy boldogtalan, fiatal magyar barátom?
2016.04.04. 17:38
A napokban látott napvilágot a Millennial Dialogue nemzetközi kutatása, mely a régió Y generációját vizsgálja. Az eredmények lesújtóak. A felmérés megállapítja, hogy Kelet-Közép-Európában a magyar fiatalok a legboldogtalanabbak, nagy részük hallani sem akar a politikáról, ha meg politizál, akkor a Jobbikkal szimpatizál. Nemrég a millenniumi nemzedéket a történelem leginkább individualista és leginkább nárcisztikus generációjának kiáltották ki. Nem érdekli őket a politika, csak magukkal törődnek és folyamatosan irigyek egymásra. Miért?
Ez az a generáció, amely az álláslehetőségekért, a munkáért folytatott egyre élesedő küzdelemmel szembesült, megismerte a gazdasági válságok társadalomra gyakorolt hatását, és miközben élvezi a folyamatos technológiai fejlődést, hatalmas bizonytalanság érzetet is kelt benne az, hogy a kiszámíthatatlanság korában él.
A kutatásban a régió, 1980 és 2000 között született fiataljait vizsgálták, lengyel, bolgár, magyar és osztrák ifjakat arról kérdeztek, hogy:
- Mennyire érdeklődnek a politika iránt?
- Vesznek-e részt választásokon?
- Miért nem szeretnek szavazni?
- Hogyan ítélik meg jövőjüket?
Az egész kutatás legmegdöbbentőbb része az, hogy a magyar fiatalok sokkal boldogtalanabbnak érzik magukat a térségbeli sorstársaiknál.
Az életükkel elégedetlenek aránya ugyanis nálunk háromszor akkora mint Lengyelországban vagy Bulgáriában, és ötször nagyobb mint Ausztriában.
A magyar fiatalok számára – de ez amúgy elmondható a generációjuk egészéről is – az egyéni jólétet, önmegvalósítást érintő kérdések sokkal nagyobb jelentőséggel bírnak, mint a közösségi értékek.
A kutatás megállapítja, hogy ez a 15-34 év közötti korosztály jóval bizakodóbb mind a jelenét, mind a jövőjét tekintve, mint az sokszor várható lenne. A bolgár, lengyel, osztrák fiatalok 90 százaléka elégedett az életével és 75-85 százalékuk biztatónak látja saját jövőjét is. Magyarországon is optimistábbak a fiatalok, mint azt a teljes lakosságot kutató vizsgálatokban megszoktuk – ugyanakkor jól látszik, hogy a 25 év körüli életszakasz a vízválasztó: az ennél idősebb fiatal magyar felnőttek jelentősen boldogtalanabbak, mint a 15-24 év közötti korosztály - jegyzi meg az elemzés.
Mind a négy ország fiataljai a boldogságot és a jó egészséget tekintik egybehangzóan a legfontosabbnak.
Az bolgár, osztrák, lengyel fiatalok nagyjából fele mutat valamilyen szintű érdeklődést a politikai témák iránt, addig a magyar Y-generáció kevesebb mint egyharmada foglalkozik a közélet kérdéseivel, és mindössze 6 százaléka mutat kifejezetten komoly érdeklődést a politika iránt.
A politikusok iránti bizalomhiány a szavazási passzivitás legfőbb oka mind a négy vizsgálatba bevont országban. Ausztriában és Magyarországon a fiatalok közel fele, Lengyelországban 54 százalékuk, Bulgáriában pedig még előbbieknél is jóval magasabb arányban, a fiatalok kétharmada jelölte meg a bizalomhiányt a nem-szavazás okaként - írják az elemzők.
A vizsgált országok fiataljainak szakpolitikai prioritáslistáján az egészségügy, az oktatás és a munkahelyteremtés állnak az élen. A nemzetvédelem csupán a fiatalok 45 százalékának fontos, a szegénység felszámolása, a kultúra támogatása, a sport a fiatalok 50 százalékát érdekli. A fiatalok 91 százaléka érdekelt a munkahelyteremtésben.
A teljes kutatást itt lehet megtalálni. További érdekes diagrammokat pedig itt találtok.