Durván nekiment a tanároknak a CÖF
2016.04.04. 16:28
A CÖF-CÖKA és támogatóik 8 pontban összegezték véleményüket. Íme:
- A magyar oktatás ügyének képviseletére nem tarthat kizárólagos jogú igényt egy sebtében összetákolt közösség, így a Tanítanék Mozgalom sem. A felmérések szerint az iskolák 6 százaléka támogatja a mozgalmat, a pedagógusok azonban itt is megosztottak annak ellenére, hogy a tiltakozó iskolák igazgatóinak nyomása rájuk nehezedik.
- A kormány hivatalos tárgyalásokat folytat a PSZ-szel, a követelések 18 pontjában már egyetértés van, további 7 kérdést a szakszervezet nem tárgyalásos úton, hanem sztrájkfenyegetéssel kíván megoldatni.
- A problémák szakmai úton történő feloldásának fóruma a Köznevelési Kerekasztal. Az Alternatív Közoktatási Platform elutasítja a meghívást az egyeztetésekre.
- Az elmúlt hetekben világossá vált, hogy a Tanítanék Mozgalom az ún. baloldali ellenzék liberális érzelmű szervezése alatt működik, és az oktatásügy jobbítása helyett a kormány megdöntését tűzte kockás zászlajára.
- Támogatóink elfogadják, hogy a jogos szakmai érvek mentén a Nemzeti Tantervet módosítani kell, és azt a társadalmi elvárásoknak megfelelően a valós élethez szükséges igazítani. A megszűnésre ítélt KLIK feladatai ésszerű szervezeti felépítéssel, decentralizált módon, figyelemmel a szubszidiaritás elveire, megoldhatók.
- A diákok leterheltségét autentikus elemzés után optimális szintre kell hozni.
- A szakmai egyeztetésekben résztvevő szakszervezetek nyilvánosan határolódjanak el a politikai pártoktól. Elfogadhatatlan az olyan együttműködés is, ahol a politikai babérokra törő személy fenyegetőzését és bocsánatkérésre utasító felszólításait a szakszervezeti mozgalmak magukévá teszik.
- A tanulók és szüleik bevonása a pedagógusok munkajogi érdekeinek érvényesítése érdekében nem etikus. A csökkentendő kötelező tanítási óraszám, a béremelés, a tankönyvkiadás kérdésében pedig minimum kérdőjeles a diákok kompetenciája.
A közlemény végén a következő olvasható:
"Az aláírók értékelik a kormány azon törekvéseit, amelyek az oktatásügy szakmai képviselőivel és a pedagógusok szakszervezeteivel nyitott kapuk mellett folynak. Kinyilvánítjuk, hogy a tanulók szellemi, testi és lelki érdekeit szem előtt tartó, a társadalom megbecsülését élvező pedagógusok munkáját a jövő zálogának tekintjük. Javasoljuk a pedagógusoknak, hogy iskoláinkban őrizzék meg az ott tanulók mentességét a pártpolitikától."
Április 15-én a pedagógusok újabb megmozdulást szerveznek. Lehetséges, hogy a demonstrációhoz csatlakoznak az egészségügyi dolgozók is. Ezen kívül már csak egy kérdés maradt megválaszolatlan: lesz-e (ellen) békemenet?