Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Az európai baloldal halála

Tóth Hanna

2016.04.01. 15:38

Két új táborra szakadt a nemzetközi baloldal: az egyik tábor elveszti a választásokat, míg a másik meg sem akarj nyerni.

A „baloldali életstílus” politikája többé már Európában sem adható el a szavazóurnáknál. A valaha szebb időket is megélt európai baloldal az egész kontinensen képtelen kiaknázni lehetőségeit, soha nem látott válságtól szenved, nem képes érdemi választ adni a jelen korszak kihívásaira, írja a Politico. 

Nyolc évvel a gazdasági válság után, az ezt követő megszorító intézkedések, a menekültektől és bevándorlóktól való európai félelmek hatására a baloldali pártok, amelyek 15 évvel ezelőtt még vezető szerepet játszottak a kontinensen, nem tudnak politikai tőkét kovácsolni a konzervatív kormányok problémáiból. 

Szinte valamennyi prominens európai vezetőjük nyilatkozatából csak az derül ki, hogy

nem értik (vagy nem akarják érteni) és végképp nem tudnak választ adni a jelenlegi kihívásokra. 

A baloldal most drágán megfizet azokért a hatalomban töltött évekért, amelyre a szavazók nem sok köszönettel emlékeznek vissza.

A balliberális formációk támadásokkal néznek szembe minden fronton: balról a radikális gazdasági és társadalmi változásokat sürgető mozgalmak népszerűbbé válásával kell küzdeniük, míg jobbról tradicionális szavazóikra az olyan szélsőjobboldali populista mozgalmak vetettek szemet, mint amilyen a francia Nemzeti Front vagy a német AfD.

Tegyük hozzá, hogy utóbbiak a szavazók elszipkázásában eddig meglehetősen sikeresnek is bizonyultak. 

A baloldal, legyen szó Franciaországról vagy épp Magyarországról, elvesztette az emberekhez vezető utat.

A baloldaliság a 2008-as gazdasági- és a mostani migránsválság nyomán a csalódottsággal és a korrupcióval vált egyenlővé. Az európai emberek többségének számára nem jelenet valós kormányzóképes alternatívát. Ez az oka annak, hogy a szavazók Madridtól Dublinig, Londontól Berlinig távol tartják a hatalomtól a szociáldemokratákat a válság kezdete óta. Azokban az országokban pedig, amelyekben kormányoznak, hatalmuk erőtlen. Hollande például a legkevésbé népszerű francia elnök mióta erről közvélemény-kutatások csak léteznek.

Amíg olyan új kihívások vannak, mint a terrorizmus vagy a migráció, addig intellektuálisan nem sok olyan származik a baloldaltól, ami érdekes lehet.”

- mondja Steven Coulter gazdaságpolitikai szakértő. 

Az európai történelem azon fázisába értünk, melyben a gazdasági válság, a migrációs problémák, az EU bajai a hagyományos baloldali pártokat kilátástalan helyzetbe hozták.”

-emeli ki a Sciences Po egyik professzora.

A baloldal képtelen a szavazók szívét vagy épp eszét megnyerni a jelenlegi helyzet közepette. És miközben vezetőik, azon gondolkodnak, mit is jelent baloldalinak lenni manapság, addig sokan már a hagyományos bal-jobb törésmentén létrejött pártrendszer végét hangoztatják, kiemelve, hogy napjainkban a valódi törésvonal sokkal inkább a a reformerek és konzervatívok között húzódik meg. 

Ha ez így van az elkövetkező évek sem túl sok jót tartogatnak a baloldal számára sem idehaza, sem másutt...

(Politico)

 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére