A belga titkosszolgálat 10 legnagyobb hibája
2016.03.25. 11:31
Véletlen vagy a sors iróniája, hogy Salah Abdeslamot a keddi brüsszeli merényletek előtt alig egy órával hallgatták ki? Március 22-e pusztító volt, de nem csak a terroristák miatt. A belga és az európai titkosszolgálatok és biztonsági szervek eszközök nélkül, felkészületlenül, koordináció és kollegiális együttműködés hiányában néznek szembe a biztonságunkat egyre jobban fenyegető fekete lyukkal, a terrorizmussal, ami sötétségbe taszítja az európai emberek szabadságát.
A metróban és a reptéren robbantó testvérpár, Khalid és Ibrahim El Bakraoui radikalizálódása ismert volt, a hatóságok nem tartóztatták le őket, Párizs után nem fordítottak energiákat a megfigyelésükre.
Salah Abdeslam négy hónapon keresztül el tudott rejtőzni a belga fővárosban, úgy, hogy közben az európai biztonsági szervek pletykák alapján Marokkóban keresték a terroristát.
A belga hatóságok képtelenek Molenbeek ellenőrzésére. Az elmúlt években pénzeket vontak el a helyi rendőrségtől és csökkentették az állományt.
A török hatóságok visszafordították Ibrahim El Bakraoui-t mikor Szíriába tartott 2015-ben és figyelmeztették a belgákat, de nem történt semmi. Máig nincs megfejtve miért.
A titkosszolgálatok kedd óta figyelmeztetnek, hogy valós veszély van terrortámadásokra, ennek ellenére alig hoztak fokozott biztonsági intézkedéseket.
Mivel a Zaventem repülőtéren történt robbantás után nem volt semmiféle veszélyriasztás, és nem rendeltek el azonnal terrorkészültséget, így egy órával később a metrónál is robbantottak a merénylők.
A legtöbb információ nem titkosszolgálatoktól, hanem a terroristákat szállító taxistól származott.
A szenzációhajhász média kedden folyamatosan olyan adatokat szolgáltatott ki, melyekkel megnehezítette a titkosszolgálatok munkáját.
Egy videót is találtak, melyben egy belga atomerőmű igazgatójának útját követték, feltételezhető, hogy támadást terveztek az atomerőmű ellen is.
A keddi robbantások után az ország közlekedését nem zárták le, így a harmadik gyanúsított könnyedén elmenekülhetett. Párizs után, mikor még Abdeslam szökésben volt egész Brüsszelt lezárták és szükségállapotot hirdettek. A Zaventem-en történő robbantások után azonban csak ezt az egy repteret zárták le, a Charleroi-t nem.
(El Mundo)