Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A fiatalok a jövõ legnagyobb vesztesei

888.hu

2016.03.24. 16:18

Manapság divatos a menekültválságról beszélni, ezzel tematizálni az európai közbeszédet. Miközben Brüsszelben több milliárd eurót különítenek el a migráció megfékezésére, megfeledkeznek az Európai Unió legsúlyosabb problémájáról: az európai fiatalokról.
Egy elveszett nemzedék

Az elveszett nemzedék vállára nehezedik a gazdasági válság. Egyes európai politikusok szerint a menekültekkel tudnánk megoldani az Európában jelentkező munkaerőhiányt. Újabban egyre többen állítják, hogy a szíriai, afganisztáni, afrikai menekültek tömeges beáramlása pótolhatja majd a negatív demográfiai trendek miatt hiányzó munkaerőt. Éppen ellenkezőleg! Amennyiben a bevándorlók nagy számban nálunk akarnának letelepedni, az pont az alacsonyan képzettek körében növelné meg a munkaerő-kínálatot, ahol már ma is a legnagyobb a munkahelyhiány.

Milyen jót tennének a menekültek...

Tavaly nyilatkozta Dieter Zetsche Daimler-vezér, hogy a német gazdaságnak  milyen jót tennének a menekültek. Ha Németország fenn akarja tartani a jelenlegi gazdasági teljesítményét, akkor 2030-ig 250 ezer menekültre lesz szüksége – mondta. Becsült adatok szerint eddig egymillióan érkeztek Németországba.

A Figyelő magyar cégvezetőket arról kérdezett 2015-ben, hogy a magyar gazdaságnak szüksége van-e menekültekre. A cégvezetők akkor még azt mondták, hogy itthon is bőven tudnánk mit kezdeni a háborús országokból érkezők munkaerejével. Az alábbi írás teljesen rácáfol erre az érvrendszerre.

A fiatalok helyzete a legrosszabb 

Az Európai Unióban a fiatalok helyzete a legrosszabb. A válság terhének nagy része a fiatalokra nehezedett. Õket bocsátották el először, nincs munkahelyük, az ő béreiket csökkentették elsőként, nehezen tudnak lakást vásárolni, vagy családot alapítani.

Az Európai Tanács 2013 februárjában döntött az ifjúsági foglalkoztatási kezdeményezés létrehozásáról, hogy növelje az ifjúsági munkanélküliség és az inaktivitás tekintetében az arra leginkább rászoruló régiók és egyének által igénybe vehető pénzügyi támogatást.

2013 márciusában a 27 uniós országban 5,7 millió fiatal munkanélküli volt, ebből 3,6 millió az euróövezetben. Az ifjúsági munkanélküliség aránya a 27 uniós tagállamban 23,5 százalék, az euróövezetben pedig 24 százalék volt. 

De mi a fiatalok valódi helyzete manapság? Kiváltságosok? Győztesek, vagy vesztesek?
A fiatalok nehezen találnak munkát. Míg 2008-ban az EU-n belüli fiatalok (15-24 év) körében a foglalkoztatottsági arány 37,3 százalék volt, ez 2014-re 32,3 százalék lett. Az EU-ban a válság idején (2008-2014) 4,5 millió fiatal veszítette el a foglalkoztatotti státuszt.
 

 

Az Eurostat becslése szerint az EU 28 tagországában 23 millióan voltak munka nélkül, ebből 17,5 millióan az eurózónában. A munkanélküliek száma tavalyhoz képest 1,648 millióval csökkent.

Hagyományosan Németországban a legalacsonyabb a munkanélküliség, 4,7 százalék, majd Csehország és Málta (mindkettő 5,1 százalék) következik. Görögországban viszont 25 százalékos, Spanyolországban pedig 22,2 százalékos munkanélküliséget regisztráltak.

Az idén csökkent a munkanélküliség a fiatalok körében is. Az EU 28 tagállamában tavaly 20,4 százalék, az eurózónában pedig 21,9 százalék volt a munkanélküliség a 24 év alatti korosztályban az egy évvel korábbi 22 százalékkal, illetve 23,8 százalékkal szemben.

Ám a fiatalok között 51,8 százalékkal Görögországban volt a legnagyobb az állástalanok aránya, utána Spanyolország (48,6 százalék), Horvátország (41,3 százalék) és Olaszország (40,5 százalék) következik. Németországból ezzel szemben 7,0 százalékos, Máltáról 8,7 százalékos, Észtországból pedig 9,5 százalékos rátát jelentettek. Az  a tény, hogy a görög fiatalok fele nem dolgozik rettentően aggasztó, hiszen a dolgozó társadalom tartja el őket, mely eladósodáshoz vezet.   

Mi a helyzet Magyarországgal? 
A foglalkoztatottak száma tavaly 110 ezerrel, éves átlagban 4 millió 210 ezerre emelkedett, a munkanélküliek száma pedig 35,5 ezerrel, 307,8 ezerre mérséklődött - olvasható a Központi Statisztikai Hivatal 2015-re vonatkozó munkaerőpiaci folyamatokat elemző kiadványában.

A 25-54 évesek foglalkoztatási rátája 2,9 százalékponttal meghaladta az uniós átlagot - tették hozzá.

Milyen jövő áll a fiatalok előtt?

A jövőbeli problémákat a nemzedékek közötti méltánytalanság fogja okozni. A fiataloknak kell majd megfizetniük a jelenleg is halmozódó adósságokat. Ez valószínűleg még nagyobb adókat és járulékokat fog jelenteni, kevesebb pénzt oktatásra, egészségügyre és infrastruktúrára. A mai fiatalok máris túlzottan és hosszú távra eladósodtak a bankoknál, így nagyon valószínű, hogy a részlet visszafizetése mellett már nem marad túl sok pénz egyéb tevékenységekre.

Mindezekre rátevődnek még a demográfiai elöregedés és a nyugdíjrendszer lehetséges összeomlásának gondjai. Szintén a mai fiatalok nyakába fog hullni a globális felmelegedés egyáltalán nem elhanyagolható gondja is.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére