A WHO megmondta, mitõl halunk halomra
2016.03.15. 17:08
Megelőzhető környezeti hatások okolhatók minden negyedik ember haláláért az ENSZ egészségügyi szervezetének friss tanumánya szerint.
A 2012-ben regisztrált 55,6 millió haláleset több mint 20 százalékát, összesen 12,6 millió ember halálát megelőzhető környezetvédelmi kockázatok okozták a WHO szerint. A legtöbb halálesetet a légszennyezéssel, illetve az ahhoz köthető megbetegedésekkel (tüdő- és légúti fertőzések, szívbetegségek és rák) hozták összefüggésbe. A csecsemőhalandóság és a halálos emésztőrendszeri fertőzések legfőbb okának az ívóvíz szennyezettségét és a közegészségügyi hiányosságokat tartják a WHO szakemberei.
A legtöbb környezeti okokra visszavezethető halálos megbetegedés nem fertőző; ilyen a két leggyilkosabb is: a gutaütés (évi 2,5 millió halál okozója), a szív- és érrendszeri betegségek (évente 2,3 millió haláleset kiváltója). Ezek következtében évente több ember hal meg világszerte, mint közlekedési balesetben (1,7 millió haláleset évente), és kb. annyi, mint ahányat a rák visz el.
A legtöbb megelőzhető, környezetvédelmi hiányosságokra visszavezethető halálesetet Afrikában és Ázsiában regisztrálták. A WHO legutóbb 2006-ban közölt jelentést a mortalitás és a környzetszennyezés összefüggéseiről, az elmúlt évtized során azonban semmilyen előrehaladást nem észlelt a megelőzés terén – a környezeti okokra visszavezethető, nem fertőző halálozások aránya azóta csak nőtt, miközben a halálos fertőzések előfordulása (mint pl. a malária) előfordulása érzékelhetően visszaesett.