Rossz kokárdát viselünk?
2016.03.13. 16:38
A nemzeti ünnep közeledtével elterjed a közösségi oldalakon, hogy mivel a magyar zászló piros-fehér-zöld színű, ezért a kokárdán helyesen kívülre kerül a zöld. Megközelítőleg 160 éve folyik róla a vita: kívül piros vagy kívül zöld a kokárdánk?
A magyar kokárda viselete március 15-én, az 1848–49-es forradalom és szabadságharc kezdetén vált szokássá. A magyar hagyomány szerint a pesti radikális ifjúság vezérei, Petőfi Sándor és Jókai Mór szerelmeiktől, Szendrey Júliától illetve Laborfalvi Rózától kaptak nemzeti színű kokárdát a forradalom estéjén. A francia kokárdától eltérően nem kalapra tűzték, hanem a kabát hajtókájára vagy mellrészére a szív felőli oldalon.
Kátai Tamás így ír a magyar kokárda körüli bonyodalmakról:
Mint ahogy az ismeretes, hazánkban nem alakult ki az 1848-as márciusi forradalmak idejéig széleskörűen egy elfogadott nemzeti zászló-színsorrend.(...) Születtek visszaemlékezések a nagy napot követően, azok között Jókai leírja, hogy a nők osztogattak az esti Nemzeti színházbeli előadáson „nemzeti színű” kokárdákat, Petőfi pedig ifjú feleségéről írja meg, hogy előző nap magának nemzetiszín főkötőt, férjének pedig nemzetiszín kokárdát varrt."
Személy szerint nem olvastam ilyen komplex magyarázatot még egyetlen Facebook-csoportban sem, de az Urbanlegends gyűjtése szerint a közösségi média fotelforradalmárai a következőképpen érvelnek:
Az 1848-as pesti forradalom idején a márciusi ifjak még valóban így is (kívül piros) használták, de Than Mór festményein is megfigyelhető, hogy a huszárok csákórózsáján is helyesen szerepel a színsorrend. Téves viszont Szendrey Júlia kokárdája, amit Petőfinek készített, hiszen ezen az olasz színek sorrendje figyelhető meg."
Manapság téves történelmi berögződések, és a hagyomány miatt legtöbbször a piros van kívül és a zöld belül - állapítják meg sokan.
A heraldikus szerint: a magyar kokárda piros-fehér-zöld színű, tehát helyesen kívülre kerül a zöld, hisz a kokárdát belülről kifele „olvassák”. A címereket vizsgáló szakember a fenti érvet hozza fel, vagyis már 1848-ban is rosszul használták a kokárdákat.
Ám, ezzel ellentétben Hermann Róbert kifejti, hogy ha van farka a kokárdának akkor úgy szabályos ha kívül piros – belül zöld. Ha nincs farka, akkor viszont a heraldikai szabályok szerint kívül kellene lennie a zöldnek, belül a pirosnak.
A vita tehát eldöntetlen, Herman hozzáteszi, hogy ha már 1848-ban is így használták, akkor kár lenne ezen változtatni. Ezt hagyományból, tisztelgésből hordja a magyar, nem pedig nemzetközi „előírásokhoz” igazodva, precizitásból."