Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Rossz kokárdát viselünk?

888.hu

2016.03.13. 16:38

A kokárda eredetileg Franciaországból származik, a francia szabadságharc idején viselték a forradalmárok. A kokárda színeit rendszerint a zászló színeibõl veszik át és a szabály szerint a színek belülrõl kifelé haladva megegyeznek a zászlóéval.

A nemzeti ünnep közeledtével elterjed a közösségi oldalakon, hogy mivel a magyar zászló piros-fehér-zöld színű, ezért a kokárdán helyesen kívülre kerül a zöld. Megközelítőleg 160 éve folyik róla a vita: kívül piros vagy kívül zöld a kokárdánk?

A magyar kokárda  viselete március 15-én, az 1848–49-es forradalom és szabadságharc kezdetén vált szokássá. A magyar hagyomány szerint a pesti radikális ifjúság vezérei, Petőfi Sándor és Jókai Mór szerelmeiktől, Szendrey Júliától illetve Laborfalvi Rózától kaptak nemzeti színű kokárdát a forradalom estéjén. A francia kokárdától eltérően nem kalapra tűzték, hanem a kabát hajtókájára vagy mellrészére a szív felőli oldalon.

Kátai Tamás így ír a magyar kokárda körüli bonyodalmakról:

Mint ahogy az ismeretes, hazánkban nem alakult ki az 1848-as márciusi forradalmak idejéig széleskörűen egy elfogadott nemzeti zászló-színsorrend.(...) Születtek visszaemlékezések a nagy napot követően, azok között Jókai leírja, hogy a nők osztogattak az esti Nemzeti színházbeli előadáson „nemzeti színű” kokárdákat, Petőfi pedig ifjú feleségéről írja meg, hogy előző nap magának nemzetiszín főkötőt, férjének pedig nemzetiszín kokárdát varrt."

Mit mondanak a fészbukforradalmárok?

Személy szerint nem olvastam ilyen komplex magyarázatot még egyetlen Facebook-csoportban sem, de az Urbanlegends gyűjtése szerint a közösségi média fotelforradalmárai a következőképpen érvelnek:

Az 1848-as pesti forradalom idején a márciusi ifjak még valóban így is (kívül piros) használták, de Than Mór festményein is megfigyelhető, hogy a huszárok csákórózsáján is helyesen szerepel a színsorrend. Téves viszont Szendrey Júlia kokárdája, amit Petőfinek készített, hiszen ezen az olasz színek sorrendje figyelhető meg."

Manapság téves történelmi berögződések, és a hagyomány miatt legtöbbször a piros van kívül és a zöld belül - állapítják meg sokan

Ám a történészek véleménye is megoszlik
Hermann Róbert történész és Szekeres Attila heraldikus a következőképpen vélekedik:
 

A heraldikus szerint: a magyar kokárda piros-fehér-zöld színű, tehát helyesen kívülre kerül a zöld, hisz a kokárdát belülről kifele „olvassák”. A címereket vizsgáló szakember a fenti érvet hozza fel, vagyis már 1848-ban is rosszul használták a kokárdákat.

Ám, ezzel ellentétben Hermann Róbert kifejti, hogy  ha van farka a kokárdának akkor úgy szabályos ha kívül piros – belül zöld. Ha nincs farka, akkor viszont a heraldikai szabályok szerint kívül kellene lennie a zöldnek, belül a pirosnak. 

A vita tehát eldöntetlen, Herman hozzáteszi, hogy ha már 1848-ban is így használták, akkor kár lenne ezen változtatni. Ezt hagyományból, tisztelgésből hordja a magyar, nem pedig nemzetközi „előírásokhoz” igazodva, precizitásból."
 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére