Friedman: Háború lesz
2016.03.10. 16:59
A Stratfor egykori alapítójával a Business Insider készített interjút. A beszélgetés során Friedman bemutatta azt a módszert, amit az általa alapított intézetben, a Geopolitical Future-ban alkalmaznak és amellyel a kutató állítása szerint képesek előre jelezni a nemzetközi kapcsolatokban végbemenő változásokat.
Az általuk alkalmazott módszer, a "kényszerelmélet" (constraint theory). Az elmélet szerint a lehetetlen beazonosításával előre lehet jelezni a nagyobb nemzetközi eseményeket. Friedman szerint ebben semmi ördöngösség nincs, csupán matematikai módszerek segítségével megkülönböztetik, hogy mi az, ami lehetséges a jövőben és mi az, ami nem.
Friedman szerint
Az Egyesült Államok adósságával kapcsolatban Friedman kiemelte, hogy az USA még most is olyan erős politikailag, hogy a különböző pénzügyi válságokat is könnyedén képes legyen túlélni.
A válság során az európaiak fragmentálódnak, a kínaiak elhamvadnak...az USA viszont azért tudott belőle kijönni, mert gazdag és megengedhet magának válságokat.
Egy ország esetében ugyanis nincs különbség annak katonai, gazdasági és politikai ügyeiben. Ha egy ország erős, az mindenben erős.
Hogyan érthetjük meg a kínai gazdaságot a kínai hadsereg nélkül? Hogyha ezeket mind figyelembe vesszük, készen állunk az olyan kérdések megválaszolására, mint hogy
hogyan lehetséges, hogy az USA-nak nincs valódi adósságproblémája? Mert az USA ellenőrzi a tengereket. Mert Amerika jólétet épített fel. Mert az USA a világ egyetlen országa, amelynek területén tényleg nem zajlottak harcok a polgárháború óta.Így megengedhetünk magunknak olyan hibákat, amelyek más országokat megölnének.
Friedman szerint az Európa előtt álló legnagyobb kihívás a migráció mellett az olasz bankrendszer válsága. Szerinte ez gyorsan fog továbbterjedni a kontinens más bankrendszereire, többek között Németországéra is. Tehát
Friedman szerint el elsődlegesen nem is a a PIIGS-országokban (Portugália, Írország, Olaszország, Görögország, Spanyolország) fog válságot okozni, hanem Németországban és Hollandiában. Friedman szerint ma Európában Németország az új PIIG.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy várható-e államközi háború a közeljövőben Friedman igennel válaszolt. Szerinte
sosem volt még olyan évszázad, amelyben ne lett volna egy olyan rendszerszerű háború, amely az egész fennálló rendszert megrázta volna.
Amikor olyan országok, mint Németország, Kína, Oroszország hanyatlani kezdenek és mások veszik át a helyüket, ez az a pont, amikor a rendszerszintű háborúk elkezdődnek. Ez kezd veszélyessé válni, mert még nem találták meg az egyensúlyt.
Most épp egy rendszerszintű változás előtt állunk. A régi nagyhatalmak hanyatlásnak indultak, az újak pedig felemelkednek. Így fel kell készülni a háborúra.
A legvalószínűbb felemelkedő államok most Japán, Törökország és Lengyelország lehetnek. Azt mondanám, hogy Közép-Európa, Közel-Kelet és egy tengeri háború Japán és az Egyesült Államok között, ami a leginkább elképzelhető.