Macedónia mutat példát az Uniónak
2016.03.09. 18:09
Macedónia az Európai Uniót védi saját magától"
- fakadt ki Gjorge Ivanov, macedón elnök.
Ne kritizálják a hazámat azért, mert a migrációs válság kezelésével küzd, miközben Brüsszel nem hajlandó szembenézni a valósággal!"
A macedón államfő szerint a migrációs-és menekültválság kritikus pontra érkezett. Ugyanis ezelőtt a migránsoknak 6-8 hónapba telt elérni a célországokat, ma azonban pár nap alatt képesek eljutni oda, ahova akarnak. Görögország nemsokára humanitárius katasztrófával nézhet szembe, a balkáni országok pedig készültségbe helyezték hadseregeiket a határokon.
Hazám, Macedónia Görögország északi határán terül el, ezért jól érzi a migrációs nyomás erejét. Megszámlálhatatlan illegális határátlépéssel, hamis iratokkal, a köz- és a magántulajdon megrongálásával, és a rendvédelmi szervek elleni erőszakos fellépéssel nézünk szembe minden nap"
- hangsúlyozta az államfő.
A krízis egy schengeni országból, Görögországból érkezik. Bár Macedónia nem az unió tagja, most mégis meg kell védenie Európát saját magától."
Ivanov szerint humanitárius szempontból fel kell ismerni, hogy Európa ajtaját először valódi, háborús övezetekből érkező menekültek nyitották ki, akik valós jogalappal rendelkeznek a menedékkérelem igénylésére, ám ezt az ajtót mostanra kizárólag Ázsiából és Afrikából érkező gazdasági bevándorlók használják.
Politikai szemszögből nézve az is bebizonyosodott, hogy az EU csak békeidőben és jólétben képes kezelni a problémáit, csak ekkor képes hatékony működést mutatni. A válságidőszak beköszöntével azonban teljesen kicsúszott az irányítás az európai vezetők kezéből, ezzel napról napra csökken az unióba vetett hit és bizalom. Egyértelművé vált, hogy a krízist nem lehet megoldani politikai nyilatkozatokkal és bürokratikus eljárásokkal. A biztonsági erők támogatásával és közreműködésével azonban esély nyílna a megoldásra.
Nem hanyagolhatjuk el a terrorfenyegetettség kérdését sem."
Az Europol felmérései szerint jelenleg 3-é s 5 ezer közé tehető azoknak az iszlamista szélsőségeseknek a száma, akik ma az unió területén belül élnek. A biztonsági szolgálatok és a nemzeti hírszerző szolgálatok szoros együttműködése elengedhetetlen. A normális az lenne, ha Európa határain kívül lenne képes védekezni a fenyegetés ellen, ma azonban saját határain belül kénytelen szembenézni a veszedelemmel.
Az EU és a schengeni övezete éppen annyira erős, mint maga Görögország. Biztonság szempontjából Európa ma annyira erős, amennyire Macedónia képes megvédeni a saját, így Európa határait. Görögországnak és Macedóniának is szüksége van a támogatásra, a segítségre.
Az EU válaszának hatékonyságától az egész földrész jövője függ."