Bajok vannak Kínában
2016.03.05. 15:08
Li Ko-csiang, kínai miniszterelnöke egyáltalán nem elégedett a korrupció-ellenes harc eredményeivel. Lassul a kínai gazdaság üteme, és alapvető strukturális átszervezések következnek a milliárdos népességű országban.
A kínai kormány erre az évre 6,5-7 százalék közötti gazdasági növekedést irányzott elő, és folytatja a gazdaság strukturális átalakítását - hangzott el szombaton, a kínai törvényhozás nyitónapján Li Ko-csiang kínai miniszterelnök beszámolójában.
2015-ben a kínai bruttó hazai termék 677 000 milliárd jüan (közel 108 000 milliárd amerikai dollár) volt, ami az azt megelőző évihez képest 6,9 százalékos növekedésnek számított. A tavalyi évben a külkereskedelmi forgalom összege 246 000 milliárd jüan (közel 38 000 milliárd amerikai dollár) volt, és ezzel Kína továbbra is az élen áll a világban.
A külföldi közvetlen befektetés 126,3 milliárd dollár volt, ami 5,6 százalékos emelkedés. A nem pénzügyi külföldi közvetlen befektetés 118 milliárd dollár volt, ami éves szinten 14,7 százalékos növekedés. A szolgáltatóipar adta a GDP 50,5 százalékát, és így első alkalommal fordult elő, hogy a szolgáltatóipar a kínai bruttó hazai termék felét tette ki. Emellett a fogyasztás 66,4 százalékkal járult hozzá a gazdaság növekedéshez.
A kínai Országos Népi Gyűlés plenáris ülésén a kormányfő a 2016-ra vonatkozó főbb gazdasági célok közé sorolta a 3 százalék körüli inflációt, a városi munkanélküliség 4,5 százalékon tartását, egyúttal 10 millió új munkahely teremtését.
A védelmi kiadások növekedése a korábbi évekhez képest idén visszafogottabb lesz, 954,35 milliárd jüant (146,6 milliárd dollár) szánnak rá, ami éves viszonylatban 7,6 százalékos emelkedésnek felel meg.
Li közölte, ahhoz, hogy az új ötéves terv célját elérjék, vagyis hogy 2020-ra a kínai egy minden területen "közepesen jómódú" társadalomként legyen jellemezhető, a GDP 2010. évi értékét és az emberek jövedelmét meg kell duplázniuk, az éves gazdasági növekedésnek pedig legalább 6,5 százalékon kell állnia a következő öt évben.
Kína 2020-ig további 50 millió embert szeretne kiemelni a szegénységből. Hivatalos becslés szerint a "két gyermek politika" végrehajtásával addigra 1,42 milliárdra nő majd a világ jelenleg legnépesebb országának lakossága.
Január elsejével véget ért az egykepolitika Kínában, mely jelentős népességnövekedéshez fog vezetni. Peking szerint az elöregedő társadalom miatt van szükség változtatásra. Attól tartanak, hogy ha a jelenlegi tendencia folytatódik, akkor 15 éven belül a világ legöregebb társadalmává válhat a kínai. 2030-ra 400 millió 60 év feletti állampolgár lesz az országban.
A "hagyományok" szerint ezekben a hetekben az internetet is jobban korlátozzák Kínában, blokkolják például az ott dolgozó külföldiek számára (például a Google keresőprogramot vagy a Gmail levelezőprogramot használók számára) nélkülözhetetlen virtuális magánhálózatot (vpn), amellyel a "nagy kínai tűzfal" a hétköznapokon megkerülhető. A vpn-szolgáltatók körlevélben kértek türelmet, jelezvén, hogy ha megpróbálnának újabb technikai megoldásokat keresni, azzal - az eddigi példák alapján - csak rontanának a felhasználók helyzetén.
(MTI, Kínai Nemzetközi Rádió, bbc)