A felminõsítés útján
2016.03.05. 13:38
A Moody's nem változtatott Magyarország hitelminősítési besorolásán. Elemzők szerint várható volt a tartás, azonban jó az esélye annak, hogy az év második felében hazánkat felminősíti a Moody's. Magyarország a hitelminősítőnél jelenleg Ba1 besorolásban van, pozitív kilátással, amely felett már a befektetésre ajánlott, Baa3 kategória van.
Az Aegon Alapkezelő stratégája szerint a Moody's végül megtartotta Magyarország hitelbesorolását. Hozzátette: a legfontosabb, hogy az ország hosszú távú devizaadósi minősítése továbbra is spekulatív kategóriába sorolja Magyarországot.
Mind a felminősítés, mint a korábbi pozícióban tartás mellett szólnak érvek"
A tartás indoka lehetett, hogy Magyarország külső adósságállománya még magas, igaz, ebben a feltörekvő országok közül a legnagyobb korrekciót Magyarország hajtotta végre az elmúlt öt évben.
Folyó fizetési mérlegünk jelentős többletet mutat, de a belföldi konjunktúra, különösen az ingatlanpiac meglódulása esetén ez a többlet némiképp csökkenhet"
- emelte ki Duronelly Péter.
Az államadósság ugyan makacsul magas maradt, viszont a költségvetési egyenleg jobban áll, mint bárki gondolta volna pár éve, de úgy tűnik, mindez nem győzte meg a hitelminősítőt.
A K&H Bank vezető elemzője szerint a Moody's, a várakozásuknak megfelelően, nem változtatott Magyarország adósság-besorolásán és azt továbbra is a befektetésre ajánlott kategória alatt egy szinttel tartotta pozitív kilátás mellett. Ez pedig szerinte azt mutatja, hogy a közeljövőben visszakaphatja az ország a befektetésre ajánlott besorolást. A döntés azért nem számított meglepetésnek, mert általában hosszabb ideig szoktak kivárni a hitelminősítők a pozitív kilátásra tétel és a felminősítés között, és a Moody's csak novemberben javította a kilátást stabilról pozitívra.
Ugyan a költségvetés hiánya a várakozásoknak megfelelően alacsony volt 2015-ben, illetve megerősítést nyert az is, hogy az államadósság is csökkent, az elmúlt négy hónapban nem történt és nem hajtott végre a kormány semmi olyan áttörő intézkedést, amely indokolt volna egy felminősítést. Az elemző szerint júniusban jelentősen nő a felminősítés esélye, ugyanis addig túl lesz az ország az első öt hónap jelentős refinanszírozási igényén. Emellett egy konzervatív tervezés mellett elfogadott költségvetési törvény is az államadósság további csökkenését erősítené meg.
A Raiffeisen Bank vezető elemzője kiemelte: tavaly novemberben javította a hitelminősítő a magyar besoroláshoz rendelt kilátásokat stabilról pozitívra. Ennek az volt az üzenete, hogy a következő lépés már a hitelminősítésnek egy kategóriával történő emelése lehet, ez Magyarország esetében a befektetési kategóriának felel meg. A hitelminősítők egy évben rendszerint két alkalommal frissítik az adósok besorolását. Jellemzően azokban az estekben, ahol javuló tendenciák vannak, a felminősítéseket nem szokták elsietni.
Nagyon jó az esélye annak, hogy az év második felében Magyarország megkapja a Moody's-tól a felminősítést, hiszen összességében a magyar gazdaság megnyugtató pályán halad"
A külső és a belső egyensúly javul, az ország adóssága csökken, és kedvező szerkezeti átalakuláson megy keresztül - például csökken a deviza-adósság súlya, egyre inkább a hazai befektetői kör finanszírozza az államadósságot -, miközben a gazdasági növekedés tartósnak ígérkezik.
Kritikai elemként említhető meg az az örökzöld tétel, miszerint az államadósság mértéke a régiós versenytársaknál lényegesen magasabb, illetve a hazai gazdaságpolitikának többet kellene tennie a befektetőbarát és kiszámítható jogszabályi környezet megteremtése érdekében. Mindazonáltal az idei év második felében mind a három nagy hitelminősítőnél (Moody's; Fitch; Standard&Poors') a magyar minősítés a befektetési kategóriába kerülhet át.
(MTI)