Tavaly kétmilliárd eurót kerestek az embercsempészek
2016.03.04. 20:15
Donald Tusk szerint szét kell zúzni az embercsempészek üzleti modelljét. Az Európai Tanács elnöke pénteken találkozott a török elnökkel.
A török bíróság négy év börtönre ítélt két embercsempészt, akik Aylan Kurdi, a megfulladt szír kisfiú haláláért felelősek. A gyermek holttestét Törökországban mosta partra a tenger, tragédiájáról készült fotók pedig bejárták a világsajtót. Képe azóta a menekültválság mögött meghúzódó emberi tragédiák szimbólumává vált.
Aylan azután fulladt meg, hogy a szülei eldöntötték: vállalják az Égei-tengeren való átkelés kockázatát és elhajóznak Görögországba egy lélekvesztőn. A hajó felborulása miatt a kisfiú édesanyja, Rihana és testvére, a 4 éves Ghaleb is vízbe fulladt. A hajó sosem jutott el a célállomásra: Kosz-szigetére.
A két elítélt török elleni vád embercsempészet és gondatlanságból elkövetett emberölés volt, amiért akár 35 évet is kaphattak volna. Végül a bíróság előtt nem állt meg a gyilkosság vádja, így csak embercsempészetért varrták be őket.
A kisfiú édesapját, Abdullah Kurdit is vád alá helyezték a török hatóságok, mert azt gondolták, hogy az apa vezette a hajót, amikor az felborult. Ellene végül ejtették a vádakat.
Érdekes, hogy a most elítélt embercsempészek mindent megtettek, hogy a halott kisfiú apját besározzák.
A tragédia valódi felelőse megúszta"
– mondta az elítélt bűnözők ügyvédje. Azt bizonygatta, hogy minden szemtanú és a katasztrófa túlélői is azt mondták, hogy Kurdi szervezte meg az egészet és ennek ellenére szabadon távozhatott. Ezért a halott kisfiú apja ellen ismét be fognak nyújtani egy feljelentést a rendőrségre.
A két embercsempész elítélése jókor jött a törököknek, mert így meg tudják mutatni, hogy ők valóban fellépnek a bűnözők ellen. Donald Tusk és Recep Tayyip Erdogan török elnök pénteken találkoztak és arról beszélgetek, hogyan lehetne megállítani a migránsok áradatát Európába.
Tusk arról beszélt csütörtökön, hogy szét kell verni az embercsempészek "üzleti modelljét" azzal, hogy világossá tesszük: a migránsok egy részét vissza fogjuk szállítani Törökországba. Így feltehetően kevésbé fogja megérni az úttal járó kockázat.
Emellett az embercsempészek hajóinak megsemmisítésével is elejét lehet venni a további veszélyes próbálkozásoknak. A törökök ígéretet tettek, hogy felszámolják a szervezett bűnözéssel karöltve tevékenykedő embercsempészek bandáit. Ez az ágazat 2015-ben egyébként igen jövedelmező volt: mintegy 2 milliárd eurót kerestek a bűnbandák.
Törökország lett az embercsempészet mekkája az utóbbi években. Innen próbálnak átjutni Európába a Szíriából, Afganisztánból, Irakból és Eritreából érkezett menekültek – ezekből az országokból indul útnak a legtöbb migráns.