Új migráns útvonalak Európában
2016.02.24. 15:18
A Balkán migránsügyi kulcsországa előreláthatóan hosszú időre zárva tartja a határait, ez pedig arra kényszeríti a bevándorlókat, hogy új, alternatív, eddig még nem ismert útvonalakon közlekedjenek.
Még nem látható egyértelműen, merre indulnak tovább a migránsok a balkáni állam határának a lezárása után, az már látható, hogy az eddig jól bevált útvonalakat a hatóságok katonasággal, kerítéssel, megerősített határőrezredekkel „eltorlaszolták”.
Az Európai Unió területére az Európai határőrizeti ügynökség (Frontex) adatai szerint, tavaly a magyar határon történt a legtöbb illegális határátlépés. A honlapjukon a pontos adatokat is nyomon követhetjük, amelyek szerint a magyar határon az unió területére a legtöbb migráns Koszovóból, Afganisztánból és Szíriából próbált bejutni.
A német adminisztrációban megszületett az az ötlet, mely szerint közvetlenül Törökországból kellene szétosztani az EU-tagállamai között a menekülteket. Ebben Németország, Belgium, Finnország, Görögország, Luxemburg, Hollandia, Ausztria, Svédország, Portugália, Szlovénia és Franciaország vállat eddig szerepet. Ezzel szemben felállt a Visegrádi Csoport, akik akár fizikai módszerekkel is lezárnák a határokat. Magyarország, Csehország, Lengyelország és Szlovákia az EU-s csúcsvezetőkkel szemben igyekeznek meghatározni magukat.
A görög és a macedón sajtó beszámolói szerint ez az átkelőhely a migránsok fő útvonalán fekszik, ezen a ponton lépnek be a legtöbben Macedóniába.
A tavaly Szerbián áthaladt menekültek nagyjából 9 százaléka nem Macedóniából érkezett, hanem Bulgáriából. A fenti térképet nézegetve ez az útvonal még vonzónak is tűnik: Bulgária és Törökország között 240 kilométeres szárazföldi határ van, melyen csak bizonyos szakaszokon helyezkedik el a bolgár kerítés.
A bolgár útvonal nem kockázatmentes, hiszen a bolgár rendőrség brutálisan bánik a menekültekkel. A menekülteket információkkal ellátó egyik honlapon Bulgária az első az elkerülendő országok listáján- írja a DW.com.
Romániába eddig jóval kevesebb migráns érkezett, mint a szomszédos országokba, januárban 60 pakisztánit, irakit, marokkóit, afganisztánit és szomáliait tartóztattak le, akik át akartak kelni a határon. Ám a magyar kormány egyelőre még nem döntött a román határszakasz lezárásáról.