Szép új világ: Így veszik át felettünk a hatalmat
2016.02.18. 20:18
Nemrég került megrendezésre az American Association for the Advancement of Science (AAAS) éves ülése. A felszólalók közül Moshe Vardi kutató kiemelte, hogy elképzelése szerint a taxivállalatoknál hamarosan az önműködő autók átvehetik a taxisok helyét, a szállító drónok a postásokét, sőt még a prostituáltak munkája is veszélybe kerülhet a tökélyre fejlesztett szexrobotok miatt.
Talán csak egyetlen poszt mutatkozna az elkövetkező robot apokalipszis iránt immúnisnak:
A washingtoni AAAS konferenciával párhuzamosan Kaliforniában Zoltán István a Transzhumanista Párt magyar származású elnökjelöltje épp egy szuper számítógép körüli vitával volt elfoglalva.
Zoltan Istvan 2016 pic.twitter.com/PRVsIf3dQV
— Will Muessig (@UnityPolitics) 2016. február 10.
Miután István látott egy kampányoldalt, amely az IBM szuperszámítógépének, Watsonnak az elnökjelöltségéért kampányolt, úgy gondolta kiáll a Jeopardy nevű játék első nem-emberi nyertese ellen.
Watson támogatói abban hisznek, hogy a mesterséges intelligencia egy olyan kiváltságos állapot, amely által a hatalmas mennyiségű információ teljesen átlátható, és amely révén minden egyes döntés megalapozott és transzparens, legyen szó oktatásról, külpolitikáról, vagy vezetésről. Történelmileg ugyanis a legnagyobb probléma a vezetőkkel, hogy mindannyian önző emlősök:
Egy mesterséges intelligenciájú jelölt önzetlen lenne. Nem lenne rabja lobbistáknak, speciális érdekcsoportoknak és személyes vágyainak sem."
Úgy gondolom, hogy 2020-ban megnyílik az út a versengő mesterséges intelligenciájú robotok számára az elnöki pozícióért."
Zoltan Istvan | Human or Not? - 52 Insights https://t.co/8J38c6K5g5 pic.twitter.com/WQuWpSIrXl
— Transhumanism (@TRRanshumanism) 2016. február 12.
Továbbá ahhoz, hogy Watson indulhasson az USA alkotmányának azon passzusát is módosítani kéne, amely kiköti, hogy csak született állampolgár indulhat a pozícióért. A másik, ennél sokkal aggasztóbb tény pedig az az egzisztenciális kihívás, amit a mesterséges intelligencia jelent az emberiség egészére nézve.
A mesterséges intelligencia sokkal veszélyesebb, mint az atomfegyverek"
– ezt már Elon Musk, a Tesla vezérigazgatója mondta.
Annak érdekében, hogy elkerüljük ezt a veszélyt a kutatók már azon gondolkodnak, hogyan lennének képesek olyan mesterséges intelligencia létrehozására, amely emberszerű és például képes az emberi empátia. Már dolgoznak olyan módszereken, hogy miképp lehet etikát csepegtetni a robotokba, például azáltal, hogy megtanítjuk őket könyveket olvasni.
A Watson Alapítvány szerint az ő szuperszámítógépük jelenleg hiába bír rendkívüli képességekkel, ennek ellenére nem képes az emberi érzelmek és erkölcsök megértésére.