A közgazdászok is Merkel ellen fordultak
2016.02.18. 14:38
A menekültek befogadásából származó gazdasági előnyöket illetően már a német közgazdászok többsége is szkeptikus – derült ki a Frankfurter Allgemeine Zeitung megbízásából készített felmérésből.
A kutatás során 220 német közgazdászprofesszort kérdeztek meg gazdasági témákban. Negyven százalékuk szerint a tömeges bevándorlásnak negatív, 23 százalékuk szerint pedig pozitív hatása lesz a német gazdaságra. A fennmaradó rész nem alkotott véleményt.
A német közgazdászok többsége tehát nem osztja David Folkerts-Landau, a Deutsche Bank vezető közgazdászának azt az optimista álláspontját, miszerint a mostani tömeges bevándorlás a legnagyobb gazdasági lehetőség a német újraegyesítés óta.
Csökkenteni kell a minimálbért a felmérésben résztvevő közgazdászok 56 százaléka szerint. Erre azért van szükség, hogy az alacsonyabb képzettségű menedékkérőket könnyebben lehessen integrálni. A szakemberek 37 százaléka ellenezte ezt, hiszen felerősödhetnek a szociális feszültségek a döntés nyomán.
A schengeni övezet határainak megerősítésével a közgazdászok 46 százaléka teljes mértékben egyetért, 30 százalékuk pedig "többé-kevésbe egyetért" vele.
Angela Merkel bevándorlási politikája összességében meglehetősen gyenge minősítést kapott a professzoroktól. A legjobbnak a szakképesítést előtérbe helyező kanadai és ausztrál bevándorlási politikát nevezték meg.
A harmadik görög mentőcsomagról is kikérték a német közgazdászprofesszorok véleményét. Hetven százalékuk szerint a csomag csak időhúzás, nem járul hozzá az ország stabilizálásához és nem oldja meg a strukturális problémákat. Ötven százalékuk szerint Görögországnak egy későbbi visszatérés lehetőségét nyitva hagyva ki kellene lépnie az euróövezetből.
(MTI)