Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Forradalmi hangulat Iránban

Tóth Hanna

2016.02.11. 22:18

37 éve gyõzött a iszlám forradalom Iránban.
Teherán, 22:18

Több ezren emlékeztek meg országszerte Iránban idén is az 1979-es iráni iszlám forradalomról. 37 éve ezen a napon az iszlamisták Ruhollah Khomeini vezetésével átvették a hatalmat a nyugat-barát Reza Pahlavi sah által vezetett monarchia felett.

Az iráni televízió közvetítései szerint a zord időjárási viszonyok ellenére óriási tömegek gyűltek ma össze Teheránban és több nagyvárosban. Az amerikai nyitás ellenére, a  korábbi évekhez hasonlóan sok Amerika- és Izrael-ellenes szlogen is elhangzott.

Hasszán Ruháni iráni elnök is jelen volt a megemlékezésen. Az atom-megállapodást tető alá hozó moderáltnak titulált vezető beszédében Iránt békeszerető országként határozta meg:

a perzsa ország az a hatalom, amely stabilitást hozhat el a régióban is."

Ruháni felszólította az irániakat, hogy menjenek el szavazni a február 26-án következő parlamenti választásokon, ahol őt támogatva a keményvonalasok ellen szavazhatnak.

Az iszlám forradalmat követően sajátos politikai berendezkedés jött létre Iránban, amelynek ideológia Ajatollah Ruhollah Khomeini nevéhez fűződik. Az Iráni Iszlám Köztársaság központi ideológiája egyesíti az iráni nacionalizmus, a síita vallási radikalizmus és a populizmus elemeit. Egyik fő célkitűzése, hogy eltávolodjon az idegen ideológiai és birodalmi befolyásoktól, ahogyan az egyik bevett szlogen szólt:

nem nyugati, nem keleti, hanem iszlám köztársaság.”

Az ideológiailag ellenségesnek titulált hatalmak: Egyesült Államok, mint a "nagy sátán"  és Izrael, mint a "kis sátán" teljes megvetése. Fontos eleme még a vallástudósok bevonása a politikába. Khomeini érvelése szerint a síita hagyomány része, hogy a klérus mobilizálja és vezeti a társadalmat. Velajet-e Faqih (A jogtudósok uralma) c. művében leírja az iszlám kormányzás lényegét, ezzel lefektetve a lassan 37 éve létező Iráni Iszlám Köztársaság államberendezkedés működésének fundamentumait. Khomeini szerint a társadalomnak szüksége van arra, hogy az iszlám jogtudósok felügyeljék az államhatalmat. Az iszlám forradalom további fontos eleme volt a forradalom exportja minél több területre.

 

 

 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére