Dagobert bácsi büszke lenne ránk
2016.02.09. 19:18
Az államkasszában ugyanis 92,2 milliárd forintos többlet maradt januárban. Ha a következő tizenegy hónapban is ilyen kedvezően alakulnak a számok, az is előfordulhat, hogy az államháztartási hiány a tervezett 2 százalékot sem éri el.
Mindezt Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter jelentette be a Díj a sikeres vállalkozásokért decemberi elismeréseinek átadásakor. A fejlődést jól jelzi, hogy tavaly ilyenkor 53,8 milliárd forintos deficit jellemezte az államháztartást. A két év január havi egyenlegének eltérő alakulásában főként az idei magasabb adóbevételek (általános forgalmi adó, személyi jövedelemadó, szociális hozzájárulási adó és járulékbevételek) játszottak szerepet.
A miniszter elmondta azt is, hogy a kormány új iparstratégiát dolgoz ki annak érdekében, hogy növelje az ipari termelés hozzájárulását a GDP-hez, és segítse a vállalati beruházások növekedését; mindennek a kereteit a kabinet már múlt hét pénteken lefektette. Varga hozzátette: az új stratégia szerint 5-7 olyan területet kell kijelölni ahhoz, hogy az ipari termelés GDP-aránya a jelenlegi 23-ról 30 százalékra növekedjen.
A miniszter közölte azt is, hogy a növekedés fokozásához elengedhetetlenek a beruházások, amelyek bővüléséhez hitelezés kell: a bankadó 2016-ban a felére csökken, így jelentős tér nyílik a szektornak ahhoz, hogy növelje a hitelezési aktivitását. (A bankszektor kilátásaival kapcsolatban egyébként a Magyar Bankszövetség elnöke pozitívan nyilatkozott. Patai Mihály szerint mostanra véget ért a pénzintézeteket sújtó hét szűk esztendő, beindul a növekedés.)
Varga Mihály kitért arra is, hogy az otthonteremtési program segíteni fogja a magánerős beruházások növekedését amellett, hogy fontos demográfiai célokat jelöl meg. A kormány pedig készen áll arra, hogy a rendelkezésre álló források egy részét a lakástámogatások növelésére fordítsa.
A 2016-os költségvetés egyébként 2 százalékos GDP-arányos hiánnyal számol az államadósság további csökkenése mellett. A kormány várakozását erősíti meg az Európai Bizottság friss jelentése is, amely szerint 2016-ban elérhető a tervezett hiánycél, a későbbiekben pedig tovább csökkenhet.
Ezzel párhuzamosan az államadósság 2016-ban 74,3 százalékra, 2017-ben pedig 72,4 százalékra mérséklődhet a GDP-arányában Brüsszel előrejelzése szerint. Mindez ismételten azt bizonyítja, hogy a magyar reformok működnek, ennek eredményeit pedig egyre szélesebb körben ismerik el.
A jó hírekből sosem elég, ugyanis az előzetes várakozásokat messze meghaladta az ország külkereskedelmi egyenlegének decemberi alakulása, amely az utolsó hónapban 643 millió aktívumot mutatott; mindezzel pedig történelmi rekordot jelentő 8 milliárd euró feletti külkereskedelmi többlettel zárva az évet.
(MTI, Kormány)