Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Kína egyre inkább rendet akar tenni a Közel-Keleten

Tóth Hanna

2016.02.04. 20:48

Peking számára elemi fontosságú a régió stabilizálása.

Több évtizedes hozzáállását felrúgva Kína egyre aktívabb külpolitikát folytat a Közel-Keleten.  Az erőforrásokon alapuló kínai gazdaság számára óriási lehetőség a közel-keleti olajtartalékokhoz közelebb kerülni, azonban ahogy ezt a Foreign Policy is leszögezi ez egyidejűleg a régió egyre viharosabb vallási konfliktusaiba való beavatkozást is jelenti Peking számára.

Egyre inkább úgy látszik, hogy a kínai vezetés elkötelezett egy új típusú, aktív közel-kelet politika mellett.

Ez legelőször akkor válthatott mindenki számára feltűnővé, mikor Hszi Csin-ping módot keresve arra, hogy jobban bevonódjon a szíriai válságba meghívta a szír külügyminisztert, Valid al-Moallem-et és az ellenzéki Szíriai Nemzeti Koalíciójának vezetőjét Pekingbe. Ez jelentős elmozdulást jelentett Kína hosszú időn jellemző Asszád-párti politikájától. Nem is kellett sokat várni a következő lépésre.

Január 13-án aztán nyilvánosságra hozták az Arab Policy Paper elnevezésű stratégiájukat. A kissé ködösen megfogalmazott dokumentum, noha nem részletesen, de egyértelműen kinyilvánítja Kína érdekeit a Közel-Keleten.

Hszi Csin-ping ezt követően hirtelen programváltozás révén ellátogatott Iránba is. Ügyelve arra, hogy egyik régiós szereplőt se bántsa meg, szinte rögtön gesztusokat tett a szaúdiak felé is, azzal hogy elismerte a szaúdiak által támogatott jemeni kormány szuverenitását.

Kína már-már hiperaktív diplomáciája sokakat meglepett a térséget illetően. Ha azonban mélyebben belegondolunk ebbe, írja Luft a Foregin Policyben ez nem is olyan meglepő. A nyílt gazdasági érdeken túl ugyanis

Kína számára elemi fontosságú, hogy ez a régió ne süllyedjen még inkább káoszba.
A Peking által meghirdetett, óriási jelentőségű „Egy út egy övezet”, Új Selyemút Gazdasági Övezet elképzelésben ugyanis szükség van egy stabilizálódó Közel-Keletre is.

Az „Egy út egy övezet” kezdeményezés az emberi történelem legambiciózusabb gazdaságfejlesztési terve...nagy lehetőséget kínál Kína számára, hogy újraindítsa gazdaságát, ami jelenleg lassuló növekedést mutat. Hszincsiang régió nyugati elhelyezkedése miatt a jövőben hídként szolgálhat Közép- és Dél-Ázsia irányába. Azonban egy nyugtalan Közel-Kelet útjába állhat ennek"

- írja Gal Luft, a cikk szerzője.

A kínai vezetés időzítése is megfelelő. Jól éreztek arra rá, hogy az amerikaiaknak jelenleg a választások illetve a gazdasági érdekeik csökkenése miatt, nem prioritás a régió. Moszkva pedig egyre inkább a síita tábor mellett foglal állást.

Még ha Kína nem is képes olyan szinten érteni a térség vallási és etnikai konfliktusait, mint az amerikaiak vagy épp az oroszok, arra azért van esély, hogy kordában tartsa ezeket a válságokat.

Az „Egy út egy övezet” kezdeményezést Kína egyfajta feszültség-csökkentő mechanizmusként használhatja, olyan projektek támogatásával, amelyek közös szunnita-síita gazdasági érdeket teremtenek.

Luft  szerint ez pedig, mind Kína, mind a Közel-Kelet, mind az USA számára előnyös opció lehet.

(Foreign Policy)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére