Este 7:59
2016.02.03. 19:59
Megállapodás született a Törökországnak felajánlott hárommilliárd eurós segélyalap finanszírozásáról, melyért cserébe Törökországnak kötelessége megfékezni az Európába tartó menekültáradatot. Az egyezség értelmében a teljes összeg egyharmadát, egymilliárd eurót az EU költségvetéséből különítenek el, kétmilliárdot pedig a tagországok vállalnak magukra a bruttó nemzeti jövedelmük arányában. A legtöbbet Németország (427,5 millió euró), Nagy-Britannia (327,6 millió euró) és Franciaország (309,2 millió euró) fogja befizetni. Magyarországnak 14,7 millió euróval kell hozzájárulnia a csomaghoz. A tájékoztatás szerint a támogatást elsősorban a menekültek élelmezésére, egészségügyi ellátására és oktatására fogják fordítani. Eddig egyedül Olaszország akadályozta a terv megvalósítását, szerdán azonban a tagországok mindegyike aláírta a csomag finanszírozásáról szóló megállapodást.
Több tucat romát, köztük gyerekeket vittek el a rendőrök egy állami tulajdonban lévő területről Párizsban. A telepet a hét elején a lakók fele már elhagyta, miután hírek terjedtek a várható hatósági felszámolásról. A múlt héten végzett összesítés szerint akkor már csak 173 ember, köztük nyolc beiskolázott gyerek élt a cigánytelepen, ahol négy tbc-s esetet is diagnosztizáltak az egészségügyi hatóságok. Az Amnesty International közleményben tiltakozott a tábor felszámolása miatt. Az Emberi Jogok Ligája és az Európai Roma Jogok Központja januári jelentése szerint több mint 11 ezer romát küldtek el a hatóságok tavaly Franciaországban az erővel felszámolt 111 illegális cigánytelepekről. Jóllehet az előző évekhez képest a tendencia csökken, a szervezetek elsősorban azért aggódnak, mert a hatóságok gyakorlatilag semmilyen elhelyezési megoldást nem biztosítanak a telepekről elküldött embereknek. Franciaországban mintegy 20 ezer kelet-európai, elsősorban Romániából és Bulgáriából érkezett roma él bádogvárosokban.
Macedónia, Szerbia, Horvátország, Szlovénia és Ausztria rendőrségi vezetőinek közös megállapodása értelmében érvényes személyi okmányok nélkül senkit sem fognak átengedni az országhatárokon. A megállapodás célja, hogy az országok kiszűrjék az Európába tartó illegális és gazdasági bevándorlókat. Az országok ezentúl összehangolják regisztrációs tevékenységüket annak érdekében, hogy az új, egységes adatbázisba folyamatosan bekerülő, egységesített dokumentumokkal könnyebben tudják ellenőrizni a bevándorlókat. Nagy kérdés egyelőre, hogy Görögország csatlakozik-e a kezdeményezéshez. Macedónia, Szerbia és Horvátország továbbra is csak háborús övezetből érkezőket, vagyis szíriai, iraki és afganisztáni állampolgárokat engednek át határaikon.