Közvetlen migránstranszfer és a holland kvóta
2016.01.30. 21:43
Az unió vezetői hónapok óta csúcsokat és konferenciákat tartanak a migrációs helyzet megoldásáról, de még egyszer sem tudtak egy olyan tervet sem letenni az asztalra, ami valóban eredményes lett volna. A kvótarendszer elbukott, hiszen Magyarország, Csehország, Szlovákia és Szlovénia mind visszautasították a migránsok kvóták szerinti befogadását és letelepítését.
Angela Merkel decemberben megegyezett Törökországgal, hogy 3 milliárd euró ellenszolgáltatásért cserébe, Ankara visszatartja az Európába özönlő migránshullámot. A megegyezés után több emberi jogi szervezet azt rótta fel az uniós vezetőknek, hogy a piszkos munkát Törökországra bízzák. A migránsok áradata azonban nem apadt, még a téli fagyok közepette is Európába, Németországba és Svédországba tartanak. Január elseje óta több mint 45 360 migráns érkezett Görögországba Törökországból.
Diederik Samsom holland szociáldemokrata politikus szerint az EU-tagállamok között évi 150-250 ezer migránst kellene szétosztani. Az évi néhány százezer menekült befogadásáért cserébe a Görögországba érkező illegális bevándorlók közvetlenül visszaküldhetők lennének Törökországba. A terv - amelynek részleteiről már decemberben tárgyalt Mark Rutte, Angela Merkel német kancellár, Stefan Loefven svéd miniszterelnök és Frans Timmermans európai bizottsági alelnök - Diederik Samsom szerint néhány további ország, így Franciaország, Portugália vagy Spanyolország csatlakozásával megvalósítható lesz.
A felvázolt holland terv szerint a vonakodó tagországoknak nem kell részt venniük az új menekültügyi rendszerben, amelyet egyébként az unió központi költségvetéséből támogatnának. A program működésének előfeltétele, hogy az ENSZ elvárásainak megfelelően biztonságos országnak kell tekinteni Törökországot, amely már munkához való jogot biztosított a szíriai menekülteknek és egyre többen vehetnek részt a közoktatásban is.
Az Alapjogokért Központ rendkívül veszélyesnek tartja a holland soros elnökség kezdeményezését, amely újabb kvótákkal telepítene be évi 250.000 embert az EU területére
közvetlenül Törökországból. A „török kvóták” ötlete már 2015 novemberében felmerült, akkor azonban a kelet-európai államok sikeresen vétózták meg azt, így nem került bele az
EU és Törökország között megkötött átfogó megállapodásba. Az
előzményekből nyilvánvaló, hogy Jean-Claude Juncker és Angela Merkel is támogatja a holland javaslatot, ezért tavasszal újra a kelet-európai államok összefogásán múlhat majd a kvóták sorsa.