A sötétben rettegõ 444-es rémhírterjesztõ az államadósságról hazudik
2016.01.25. 14:18
Menekül Magyarországról az egykori megmentő - harsogja a cím.
Aztán a cikk arról szól, irtózatos mennyiségű, milliárd dolláros magyar államadósságtól szabadult meg a Templeton, amely korábban azzal hívta fel a figyelmet magára, hogy akkor is finanszírozta Magyarországot, amikor mindenki csak vészmadárkodott.
Csakhogy a Templeton - mint hatalmas befektetési alap - egy kockázatvállaló finanszírozó: azokat az állampapírokat keresi szerte a világon, amik magasabb hozamot ígérnek, azaz kockázatosabbak, mint más, kisimultabb adósságpályával rendelkező kibocsátó országok.
Mivel az alap befektetési politikája a kockázatosabb papírokat preferálja, ezért egyszerűen eladogatja a nála lévő magyar állampapírokat.
És ez jó.
Az is jó volt, hogy Magyarország a Templetonnak (is) köszönhetően nem csuklott össze. De az is remek hír, hogy a Templeton úgy értékeli, Magyarország már nem kockázatos, és nem lehet már igazán nagyot keresni az adósságának finanszírozásán.
Az is remek hír, hogy a Jegyban stratégiája működik. A 444 által eredetileg hivatkozott írás is kiemeli, a hazai bankok kezdték lejegyzeni a hazai államadósságot, mert egyszerűen az MNB átterelte a banki forrásokat erre a területre. És nincs is jobb annál, ha már tartozunk valakinek, akkor magunknak tartozzunk. Ráadásul a magyar Templeton-kitettség kifejezetten nagy volt, egyszerűen sok adósságot jegyeztek le. Márpedig egyetlen hitelező jóindulatától függeni nem egy életbiztosítás.
Arról szól, a vészmadárkodás ellenére igenis képesek voltunk rendezni a pénzügyeinket, a monetáris politikát, a gazdasági növekedést.
A 444 sötétben bújkáló rémhírterjesztői azonban a dolgok színe helyett továbbra is csak a fonákját látják, és negatívan értékelik, ha egy kockázatkereső alapkezelő megszabadul a már kevés hasznot hozó, kevésbé kockázatos magyar állampapírjaitól.