A képviselõk egyharmada Merkel ellen
2016.01.19. 17:58
Az Angela Merkel vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) közös parlamenti frakciójából nagyjából százan sürgetnek azonnali irányváltást a kormány menekültpolitikájában, a szövetségi kormány egyik CSU-s minisztere pedig a határ lezárását sürgeti.
A változást követelő politikusok eljuttattak egy levelet a kancellárnak, melyben azt követelik Merkeltől, hogy szakítson a tavaly szeptemberben Magyarországról elindult menekültek beengedéséről hozott döntés révén kialakult gyakorlattal és térjen vissza a jogszabályok szigorú alkalmazásához, amelyek előírják a biztonságos országból belépésre jelentkező menedékkérők visszafordítását a határon.
Az utóbbi hónapok fejleményei miatt a menekültválság már nem csupán nagy kihívás, hanem országunk és társadalmunk túlterhelésével fenyegető veszély"
- hangsúlyozzák levelükben a képviselők.
A levelet nagyjából ötvenen írták alá, köztük hárman a CSU-tól. A bajorok számát az aláírásokban tudatosan korlátozták, hiszen a párt álláspontja régóta ismert; azonnali irányváltást sürget, ezért mind az 56 CSU-s képviselőt a levél támogatói közé kell sorolni.
A Merkel támogatók szerint nem szabad kapkodni, hanem folytatni kell a munkát a párt decemberi kongresszusán rögzített terv alapján, vagyis a határ egyoldalú lezárása helyett egymást kiegészítő nemzeti, európai uniós és nemzetközi szintű intézkedések révén kell csökkenteni a Németországba érkező menedékkérők számát.
Szakértők szerint kérdéses, hogy maradt-e elég idő a kancellár által kijelölt politika megvalósítására. Ha tavaszig nem sikerül az áttörés, az időjárás javulása révén ismét fölerősödik a menekülthullám, így Angela Merkelnek valószínűleg mégis engednie kell majd a követeléseknek.
Amennyiben heteken belül nem sikerül biztosítani az uniós külső határok védelmét, a német határon meg kell tagadni a belépést a biztonságos országokból érkező menedékkérőktől"
- mondta kedden Joachim Herrmann bajor belügyminiszter.
Ausztria éppen olyan biztonságos ország, mint Belgium vagy Franciaország, ezért semmi nem szól amellett, hogy be kell engedni az Ausztriából belépésre jelentkező menedékkérőket."
(MTI)