Kim Dzsongun hazudott
2016.01.12. 15:53
Egy kaliforniai kutatócsoport vizsgálatai szerint, az Észak-Korea ballisztikus rakétakísérleteiről készült videó felvételek hamisítványok. Kim Dzsongun és vezérkara ezek szerint mégsem rendelkezik hatékony, tengeralattjáróról indítható nukleáris robbanótöltetekkel?
A fiatal észak-koreai diktátor, Kim Dzsongun vasárnap közölte, hogy az amerikai nukleáris fenyegetés és a térség békéjének fenntartása érdekében kísérleteznek hidrogénbombás robbantásokkal. A tömegpusztító fegyverekkel történő kísérletezgetést a nemzetközi közösség egyhangúlag elítélte, sőt azt is kétségbe vonták, hogy Phenjan valóban hidrogénbombát robbantott volna, ugyanis jelenlegi fejlettsége alapján erre nem tartják képesnek Észak-Koreát. Kim Dzsongun-ék vélhetően nem hidrogénbombát, hanem egyfajta atombombát teszteltek.
Az észak-koreai vezetés szerint eddig négy tesztrobbantást hajtottak végre, de mivel a nemzetközi közösség kételkedett Kim-ék kapacitásaiban, a kommunista ország állami médiája pénteken leközölt egy videóanyagot az állítólagos robbantásokról. A felvételek elvileg decemberben készültek.
Amerikai elemzők szerint a felvételek hamisítványok, és úgy vannak összevágva korábbi, 2014-es videóanyagokkal.
A kilőtt rakétával láthatóan valami nincs rendben. Kilövés után, a vízfelszínt áttörve felvillan és a olyan mintha irányt változtatna, mintha visszaesne a vízbe. Látható, hogy a rakétatest apró darabokra kezd szétesni. Valószínűleg lángra kapott a meghajtója és még idő előtt felrobbant a mechanikai szerkezete."
– mondja Melissa Hanham, a kaliforniai Middlebury Institute's James Martin Centre Nonproliferation Studies vezető kutatója. Szerinte az észak-koreaiak vélhetően a robbanótöltet meghibásodása előtti pár pillanatnyi részt vághatták össze egy 2014-es sikeres rakétakísérlet videóanyagával.
Kim Dzsongun-ék azt állítják, hogy szerdai negyedik nukleáris kísérletük során egy rendkívül fejlett és rendkívül pusztító hidrogénbombát teszteltek. Az ENSZ, a NATO és az amerikai hadsereg szakértői osztják Dr. Hanham szkeptikus álláspontját, miszerint Észak-Korea jelenleg arra is képtelen, hogy hatékony nukleáris tömegpusztító technológiát helyezzen el egy hasonló méretű rakétában.
(Reuters)