Milyen bombája van Észak-Koreának?
2016.01.06. 21:48
Az egész világ azt találgatja, vajon tényleg sikerült-e hidrogénbombát kifejlesztenie a kommunista államnak. Valamit felrobbantottak, de még nem tudjuk, pontosan mit.
Nem erősítik meg az első vizsgálatok az észak-koreai állítást"
– jelentette be a Fehér Ház sajtófőnöke magyar idő szerint szerda este. Vagyis az USA véleménye, hogy nem hidrogénbombát robbantottak a kommunista államban, ezért nem módosítják az Észak-Korea technológiai és katonai kapacitásáról szóló értékelésüket. Hozzátette, hogy a lépés ettől még provokatív, és további vizsgálatokra lesz szükség.
Először Dél-Korea titkosszolgálataitól szivárgott ki olyan információ, amely szerint az általuk megfigyelt szeizmikus aktivitás nem áll arányban egy hidrogénbomba hatásával. Valamit azonban biztosan sikerült felrobbantani, ami már önmagában megijesztette a világot.
Szokatlan szeizmikus eseményt észleltünk a koreai félszigeten"
– jelezte az ENSZ monitoring rendszerét működtető szerv magyar idő szerint szerda hajnalban. A robbanás hatását Japánban és az USA-ban is érezték. Nem sokkal később Észak-Korea állami tévéjén váratlanul bejelentették, hogy az ország végrehajtotta az első sikeres hidrogénbomba-kísérletét.
Abe Shinzo japán miniszterelnök volt az első, aki elítélte az esetet, ami szerinte fenyegeti országa biztonságát és megsérti az ENSZ nukleáris fegyverzetkorlátozásával kapcsolatos határozatait. Hasonló véleményen volt a kommunista ország déli szomszédja. Dél-Korea biztonsági tanácsa rendkívüli ülést tartott, ami után kijelentették:
ez nemcsak a nemzetbiztonságunkat, hanem életünket és a jövőnket fenyegeti, valamint veszélyt jelent a globális békére és stabilitásra."
Az amerikai védelmi miniszter egyetértett dél-koreai kollégájával abban, hogy egy nukleáris teszt elfogadhatatlan és felelőtlen provokáció. Az USA megerősítette, hogy szerződéses kötelezettsége minden eszközzel megvédeni Dél-Koreát bármilyen fenyegetéstől.
Kína, Ausztrália, Franciaország és Nagy-Britannia kormányai is elítélően reagáltak a kísérleti robbantásra, de a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség is megerősítette, hogy egy nukleáris teszt nyilvánvalóan sértené az ENSZ Biztonsági Tanács határozatait.
Az ENSZ főtitkára kijelentette, hogy a kísérlet alapvetően destabilizálhatja a térség biztonságát. Ban Ki Mun követelte Phenjantól, hogy hagyjanak fel mindenféle nukleáris tevékenységgel.
Észak-Koreát rengeteg szankció sújtja az első, 2006-os robbantás óta. Tilos luxuscikket, valamint nukleáris és rakétatechnológiát exportálni az országba. Tíz éve győzködi a világ a kommunista államot, hogy hagyjanak fel a katonai célú fejlesztéssel – egyelőre sikertelenül.
További súlyos intézkedéseket készül bevezetni az ENSZ Biztonsági Tanácsa, vagyis Phenjan a szankciók kiterjesztésére számíthat, valamint egy újabb elítélő határozatra. Ezeknek a komolysága az ENSZ BT tagjainak elszántságán múlik.
Különösen Kína szerepe lehet érdekes ilyen szempontból, ők többnyire támogatják a kommunista szövetségesüket büntető döntéseket, de arra azért ügyelnek, hogy ezek ne fájjanak igazán Észak-Koreának.
Amire tehát számíthatunk: újabb magánszemélyeket tesznek az utazási tiltólistára, és még több vagyonbefagyasztásra kerülhet sor.
(AP, Independent, BBC)