Egyedül már nem megy
2016.01.02. 18:10
A külföldi biztonsági szolgálatokkal való szorosabb együttműködést szorgalmazta a német belügyminiszter, alig két nappal a Münchenben elrendelt terrorriasztás után.
December 31-én, nem sokkal éjfél előtt a rendőrség kiürítette a bajor tartományi főváros két pályaudvarát, miután riasztó értesüléseket kaptak arra vonatkozóan, hogy az Iszlám Állam szervezetének Irakból és Szíriából érkezett szélsőségesei terrortámadásokat készülnek végrehajtani az érintett vonatállomásokon.
Néhány órával később a rendőrség újra megnyitotta a pályaudvarokat. Közleményükben kijelentették, hogy nem tudják a feltételezett tettesekről, hogy valóban létező személyek-e, vagy sem.
A német belügyminiszter szerint az újévben is komoly helyzettel kell számolni. A jövőben ezért minden eddiginél nagyobb mértékben kell majd bizalmas viszonyt építeni a többi ország biztonsági szolgálatával.
Európa nagyobbik része fokozott készültségben van azóta, hogy iszlám szélsőségesek november 13-án Párizsban megöltek 130 embert. Néhány főváros, köztük Brüsszel, Párizs és Moszkva jelentősen korlátozta újévi rendezvényeit.
Németországban egyes politikusok bírálták Angela Merkel kancellár befogadó jellegű menekültpolitikáját, amely szerintük megkönnyíti az iszlám szélsőségesek számára, hogy észrevétlenül bejussanak Európába. Médiajelentések szerint Németországba tavaly valamivel több mint egymillió bevándorló érkezett Szíriából, a Közel-Kelet más konfliktusövezeteiből és Afrikából, és mindez nagy terheket ró a helyi önkormányzatokra.
A Merkel vezette jobboldali kormányzó CDU konzervatív bajor testvérpártja, a CSU, amely egy ideje azt szorgalmazza, hogy határozzák meg a befogadható menekültek számát, a jelenleginél komolyabb biztonsági intézkedéseket is akar. Egy bajor lap tudomása szerint a CSU azzal a javaslattal fog előállni a jövő héten, hogy elektronikus nyomkövetőt kelljen viselnie mindazon személyeknek, akikről megállapítják, hogy fenyegetést jelentenek a közbiztonságra.
A CSU, hasonlóan a Nicolas Sarkozy vezette francia Republikánusokhoz azt is el akarja érni, hogy vonják be a német útlevelét azoknak a kettős állampolgárságú személyeknek, akik valamely milícia oldalán külföldön harcoltak. Bár a CSU párthatározatai nem kötelezik Angela Merkel berlini kormányát, a nemzetbiztonság terén egyre nagyobb nyomást gyakorolnak rá.
(MTI)