Ezért gondolunk másképp a terrorizmusra
2015.12.23. 20:58
Miben áll ez a változás?
A terrorizmusról sokáig úgy gondolkodtunk, mint amely kizárólag szervezett keretek közt jön létre, napjainkban azonban egyre több a magányos elkövető, akik gyakorlatilag kiszűrhetetlenek a titkosszolgálatok számára, így észrevétlenek maradnak. A bevándorlással kapcsolatos vitákban sokan úgy érveltek, hogy a terroristák nem az embertömegekkel, hanem szervezett módon, repülővel, útlevéllel érkeznek meg a célországokba. Noha a párizsi terrortámadások ennek végül ellentmondtak, súlyos figyelmeztetés volt már a 2005-ös év is, amikor Londonban másodgenerációs, brit állampolgárságú bevándorlók vettek részt a merényletekben.
A londoni, majd a madridi merényletek arra világítottak rá 2001. szeptember 11-ét követően, hogy a nemzetközi terrorizmus fenyegetettségétől Európa sem menekülhet meg. Az idei év két legmeghatározóbb merénylete a Charlie Hebdo szerkesztősége ellen elkövetett januári támadás, valamint a novemberi párizsi mészárlás volt. Utóbbi rendítette meg igazán az európai közvéleményt, hiszen a terroristák olyan helyszíneket választottak, amik testközelbe hozták az emberek számára az eseményeket. Hiszen ki ne ülne be néhanapján egy étterembe, ki ne menne el este egy koncertre, egy futballmeccsre. A pánik és a félelem érzékelhető volt a rákövetkező napokban és hetekben is.
Az ma már tény, hogy a merényletek kitervelői, végrehajtói közül néhányan a bevándorlók áradatával, magukat menekültnek álcázva érkeztek meg Európába. Kihasználták a kontinens gyengeségét, amely tárt kapukkal várta az érkezőket, mondván a jelenség úgysem jelenthet veszélyt. Az élet sajnos rácáfolt mindegyikükre. Az Iszlám Állam megjelenésével egy egészen újfajta veszély keletkezett a nyugati világ számára, hiszen a magát államszervezetként definiáló csoport olyan sikereket tudott elérni, amelyről korábban az al-Kaida még csak nem is álmodhatott. A multikulturális Európa láthatóan megbukott, hiszen több ezer olyan marginalizálódott muszlim él jelenleg is Nyugat-Európában, akik társadalmi frusztrációik okán könnyen megnyerhetők a dzsihádizmus ügyének. A modern kori népvándorlással pedig olyan emberek érkeztek meg, akikről semmit nem tudunk.
A 2015-ös év számokban is sokkoló volt a korábbi évekhez viszonyítva.
Hashtag és terrorizmus
Nem kímélte a terror Európát ebben az évben
Tavaly 32 ezer áldozatot szedett a terror
Lövöldözés Kaliforniában
Hogyan válik valaki magányos terroristává?
Melyik terrorista veszélyesebb?
Nők az Iszlám Állam markában
GFG a három nyolcason: most bukott meg
Párizs ostrom alatt