Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A briteknek is fájna, ha kilépnének az EU-ból

888.hu

2015.12.23. 13:20

Amennyiben Nagy-Britannia távozik az EU-ból, annak következménye az Egyesült Királyság felbomlása és az unió destabilizálódása lenne.
EURÓPA, 13:20

Súlyos kockázatokat jelentene Nagy-Britanniára és az Európai Unióra is az esetleges brit távozás az EU-ból – jelentette ki William Hague volt brit külügyminiszter és Andrzej Duda lengyel államfő.

Andrzej Duda lengyel államfő a BBC-nek adott, szerdai interjúban kijelentette:

félreértés, hogy az új lengyel vezetés EU-szkeptikus lenne, ahogy azt sokan állítják róla.

Duda szerint a lengyel kormány, akárcsak London "EU-realista", és az unió működési hiányosságainak orvoslását szeretné.

Az államfő ugyanakkor nem értett egyet a brit kormány azon törekvéseivel, amelyek az EU-társállamokból Nagy-Britanniába érkező munkavállalók szociális ellátásának korlátozását célozzák, hogy ezzel mérsékeljék a bevándorlást. Mivel ezek alapvető uniós szabadságjogokat sértenének, beleértve a diszkrimináció tilalmát.

Duda azonban kijelentette azt is, hogy ha Nagy-Britannia a Brüsszellel és az EU-társállamokkal fennálló nézeteltérései miatt végül távozna az unióból, az igen súlyos válságba sodorná az EU-t.

Lord Hague, aki 2010-től tavaly nyárig volt a konzervatív párti brit kormány külügyminisztere, jelenleg pedig a Lordok Házának tagja, a The Daily Telegraph konzervatív brit napilap szerdai számában adott hangot annak a véleményének, hogy amennyiben Nagy-Britannia távozik az EU-ból, annak következménye az Egyesült Királyság felbomlása és az unió destabilizálódása lenne.

Tipikus angolként Hague szerint az EU drágán működő, túlszabályozó intézmény, és több sarkalatos vívmánya, köztük a tömeges bevándorlás terhe alatt roskadozó schengeni rendszer, valamint "a kezdetektől egyértelműen elhibázott" euró is súlyos bajokkal küszködik.

Tehát jogosan vetődik fel a kérdés, hogy az EU jelenlegi formájában fennmaradhat-e két-három évtizednyi távlatban

– írja a veterán brit politikus.

Azonban a volt külügyminiszter azt is hozzáteszi, hogy érdemes szenvedélymentesen vizsgálni, hogy Nagy-Britannia érdekeit szolgálná-e a kilépés az unióból.

Hague szerint két olyan komoly tényezőt kell figyelembe venni, amely eddig nem kapott nagy teret a brit EU-tagságról tervezett népszavazás kampányának kezdeti csörtéiben, viszont nem érdemes őket figyelmen kívül hagyni.

Az egyik az, hogy az EU szolgáltatta Közép-Európa új demokráciái számára az évtizedes zsarnokság után önmaguk újjáalakításához szükséges normákat és szerkezeti elemeket. Ez a munka még nem is fejeződött be: ha a Nyugat-Balkán országait kizárják az európai intézményrendszerből, akkor parázsló ellentéteik az egyik válságot a másik után okozzák majd a kontinensen, ami politikai felforduláshoz, gazdasági válsághoz és ellenőrizhetetlen migrációhoz vezetne
A másik fő érv a bennmaradás mellett az, hogy ha Nagy-Britannia távozik az EU-ból, azzal egyszerre gyengítené meg az Európai Uniót, és növelné annak az esélyét, hogy Skócia elszakad az Egyesült Királyságtól.


A brit kormány 2017 végéig népszavazást tervez Nagy-Britannia EU-tagságáról. London a referendum előtt újra akarja tárgyalni az EU-hoz fűződő viszonyrendszerét Brüsszellel, és szándékai szerint a tárgyalások egyik központi eleme az unión belüli szabad munkaerőmozgás jelentős szigorítása lenne.

(AFP, Telegraph, MTI)
  

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére