Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Tüntetnek az új lengyel kormány ellen

Horváth József György

2015.12.19. 20:34

Több mint 20 lengyel városban ezrek tüntettek szombaton az egy hónapja hivatalba lépett új jobboldali kormány ellen.
VARSÓ, 20:30

Több mint 20 lengyel városban ezrek tüntettek szombaton az egy hónapja hivatalba lépett új jobboldali kormány ellen.

A tüntetéseket a Demokrácia Védelmének Bizottsága nevű civil szervezet felhívására szervezték. Varsóban a lengyel parlament előtt tartott tüntetést egy névtelen telefonáló bombafenyegetése miatt két órára félbe kellett szakítani. A fenyegetés később hamisnak bizonyult.

A Szejm előtt mintegy 20 ezren, Krakkóban nem hivatalos információk szerint 5-6 ezren tüntettek a Jog és Igazságosság lengyel kormánypárt és Beata Szydlo miniszterelnök ellen.

A varsói tüntetők "Nemet a diktatúrára" és "El a kezekkel az alkotmánybíróságtól" feliratú transzparenseket tartottak a kezükben, és a demonstráció végén elénekelték a nemzeti himnuszt.

A tüntetéseken ismert művészek és politikusok is felszólaltak. Agnieszka Holland Nyugaton élő lengyel filmrendező egyebek között azt mondta:

A demokrácia olyan, mint a levegő, amelyet ha elvesznek, az emberek fulladozni kezdenek."

 

Kisebb lengyel kormány elleni tüntetések voltak Berlinben, Londonban és Brüsszelben is.

A Jog és Igazságosság párt 8 évi ellenzéki lét után abszolút többséget szerzett az októberi parlamenti választásokon, miután a májusi elnökválasztáson is a párt jelöltje, Andrzej Duda győzött a hivatalban lévő Bronislaw Komorowski ellen. A kormányzó pártnak a parlament mindkét házában többsége van, így csak az alkotmánybíróság lehet a kormány hatékony ellensúlya.

Az alkotmánybíróságért folyó harc már a választások előtt megkezdődött, amikor az előző parlament a ciklus végén törvénymódosítással öt új bírót választott a 15 tagú testületbe. A parlamenti választások nyomán hivatalba lépett új kormány azonban ezt alkotmányellenesnek minősítette, Andrzej Duda elnök pedig az új Szejm által megválasztott 5 másik alkotmánybírót nevezte ki.

Közben az alkotmánybíróság az előző kormány által megválasztott alkotmánybírák közül háromnak a választását alkotmányosnak találta, így a testület működése gyakorlatilag megbénult.

A kormány új törvényjavaslatot terjesztett be az alkotmánybíróság működéséről, amelyet a parlament hétfőn akar elfogadni. Ennek kulcseleme, hogy az alkotmánybíróság csak kétharmados többséggel hozhatna érvényes határozatokat, ami megfigyelők szerint szinte lehetetlen vitás ügyekben.

A 15 tagú lengyel alkotmánybíróság tagjait 9 évre választja meg a Szejm, és az államfő iktatja be őket hivatalukba. Az alkotmánybíróság 15 tagja közül tízet az előző, a Polgári Platform vezette kormány, ötöt pedig a jelenlegi kormány alatt választottak meg.

(MTI)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére