Viktor beszélt
2015.12.18. 14:46
Orbán Viktor az Európai Tanács miniszterelnöki csúcsértekezletén tartott sajtótájékoztatója után kérdésekre válaszolt.
Én azon a politikai iskolán nevelkedtem, amely abból indul ki, hogy a vita az jó dolog, amennyiben egy normális mederben zajlik. A kérdés az, hogy kulturáltan, értelmesen, nyitottan folytatjuk-e ezeket a vitákat. Demokráciát viták nélkül nehezen tudok elképzelni. Így senkit nem beszélek le arról, hogy vitatkozzanak.
Az ügynek alapvetően két tartalma van: a nemek szerepe, valamint az alkotmányos kérdéskör.
Ami az elsőt illeti, szerintem férfi soha nem mondhatja el magáról, hogy szakértőnek számít a nemi kérdésekben, legfeljebb valaki közelebb, vagy távolabb állhat a témától. Én valamelyest közelebb állok hozzá, hiszen négy lánnyal és egy feleséggel élek együtt. Az a véleményem, hogy majd a nők eldöntik, hogy mit akarnak a saját életüktől. Ahány ház, annyi szokás, és ebbe nem érdemes beleszólni. A nők döntenek saját életükről – de néha az az érzésem, hogy az én életemről szoktak dönteni, de nem csak én vagyok így. De ez már nem a politikához, hanem a szépirodalomhoz tartozik, és ott is kell megvitatni.
A Telekom-ügy azonban komolyabb dolog: kicsinek látszik, de egy nagyon kemény problémát vet föl. Itt arról van szó, hogy
A magyar alkotmány a vélemény-nyilvánítás szabadságát védelem alá helyezi.
Vagyis a kérdés úgy hangzik, hogy egy nagy cég, azért mert nagy, mert gazdag, vagy mert német, visszaélhet-e hatalmával, és megbüntethet-e valakit azért, mert nem ért egyet a véleményével.
Ez a vita, amiről érdemes beszélni. Ez pedig egy alkotmányos kérdés.
Azt nem lehet elvitatni egyetlen cégtől sem, hogy azzal kössön szerződést, akivel akar. Az viszont már nem vita kérdése, hogy ha megkötött egy szerződést, hogyan és mikor mondhatja föl, ezt ugyanis a törvény szabályozza. Ellentétes az alkotmánnyal az, ha valaki azzal az indokkal mond föl egy szerződést, hogy nem tetszik a véleménye annak, akivel korábban szerződést kötött. Ez elnyomás.
A kérdés tehát úgy szól:
Szerintem nem büntethet meg. A magyar kormány azon az állásponton áll, hogy függetlenül attól, hogy egyetértünk vagy nem értünk egyet valakivel, lehetővé kell tennünk, hogy elmondhassa véleményét.
A magyar alkotmány a vélemény-nyilvánítást szabadságát védelem alá helyezi.
A kérdés kínos, hiszen a cég stratégiai partnere a magyar kormánynak, és szeretnénk, ha az maradna, ehhez viszont tiszteletben kell tartania alkotmányos törvényeinket.
Fenn kell tartanunk a velemény-nyilvánítás szabadságának jogát függetlenül attól, hogy valaki bal- vagy jobboldali. Nem engedjük, hogy megbüntessenek embereket azért, mert elmondják a véleményüket.