Így zajlott a Merkel-Seehofer testvérháború
2015.12.18. 17:00
Merkel hatalma veszélyben van, de messze még a veszte – így vélekedett egy német politikai tanácsadó még október elején. A szakértő szerint a német kancellár legfőbb politikai tőkéje a hitelesség, ezért hiába látta be a migrációval kapcsolatos tévedését, nem kezdhetett radikális irányváltásba.
Az egyetlen opciója, hogy még a 2017-es választás előtt megoldja a válságot, de már jövő márciusban vita alakulhat ki Merkel személyéről a CDU/CSU-ban, ha a tartományi választásokon esetleg rossz eredményt érnek el.
Ehhez képest már 2015-ben kiéleződött a konfliktus a pártszövetségen belül, a bajorok október végén már a kormányból való távozást is kilátásba helyezték.
Tartományának földrajzi elhelyezkedése miatt Horst Seehofer az a német politikai vezető, aki leginkább szembesült a korlátlan migráció okozta súlyos problémákkal. Az osztrákok mellett, akik jobb ötlet híján becsukott szemmel dobálták tovább a bevándorlókat a német határ irányába, Seehofer gyakran kritizálta Merkelt is a nyitott határok könnyelmű meghirdetéséért.
A bajorok októberben ultimátumot adtak, amit az egyik politikus így foglalt össze: "ha Merkel nem zárja le a határt, nem marad kancellár". November 1-jén lejárt a határidő; a két pártvezető tárgyalt, az eredmény egy kompromisszumos javaslatcsomag a Törökországgal való együttműködésről és néhány egyéb intézkedésről.
A határ lezárása helyett ezután a bevándorlók számának csökkentéséért küzdött a CSU, Merkel azonban még a bajorok kongresszusán is határozottan elutasította a lakosság 64 százaléka által támogatott felső korlát bevezetését, amivel nem aratott túl nagy sikert.
Hiába választották Merkelt az Év Emberének, a német lakosság döntő része nem elégedett a kormány migránspolitikájával, illetve tart a terrorizmus és a bűnözés növekedésétől.
A német kancellár december közepén, a CDU kongresszusán mutatta első jelét annak, hogy hajlandó finomhangolni politikáját. Elmondta, hogy az emberek aggodalmaira való tekintettel "érezhetően csökkenteni kell a menedékkérők számát". Merkel igyekszik megőrizni hitelességét, ezért nem vállal komolyabb irányváltást: továbbra is elutasítja a felső korlátot és támogatja a kvótarendszert. Új elem viszont, hogy "a külső határok védelme a legfontosabb", a menekültek szétosztása pedig másodlagos.
A bajor kormányfő nem győzte dicsérni Merkelt a kongresszus után, látványosan üdvözölte a "kiváló kancellár" bejelentését. Seehofer ugyanakkor továbbra is kitart pártja korábbi céljai mellett: szigorú határvédelmet akar és támogatja a nemzetállami szintű megoldásokat. Utóbbit Merkel rendszeresen kárhoztatja, Magyarország és a visegrádiak viszont minden eddigi sikert a nemzeti szuverenitást erősítő eszközökkel értek el, így a bajorok fontos szövetségeseink maradhatnak.