Az IMF se lesz már a régi
2015.12.16. 22:30
Az amerikai Kongresszus hosszú idő után végre megteremtette az IMF-reformtörvény elfogadásának előfeltételeit. Gerry Rice, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szóvivője szerint a készülőben lévő költségvetési törvény lehetővé teszi a Kongresszusnak az IMF 2010-es kvóta- és kormányzati reformjának az elfogadását.
Nagy reménnyel tekintünk a mostani törvényhozási periódus vége elé"
– tette hozzá.
Az IMF-re már eléggé ráfér a reform, ugyanis a világ második legnagyobb nemzetgazdaságával rendelkező Kína jelenleg 3,7 százalékkal, mindössze a hatodik legnagyobb szavazati súllyal rendelkezik az IMF-ben. Az ilyen és hasonlóan "érdekes" állapotokra nyújtana gyógyírt a javaslat, mivel a módosítással Kína 6,1 százalékhoz juthatna és ezzel a harmadik helyre léphetne előre a rangsorban.
A jelenleg 11. helyen álló India a 8. helyre ugorna elő. Ráadásul a változtatással Kína és India mellett végre Brazília és Oroszország is bekerülne az IMF tíz legnagyobb szavazati joggal rendelkező tagjai közé.
Érdekeik hatékonyabb érvényesítésére ezek az országok 2015. júlis 15-én létrehozták az Új Fejlesztés Bankot. Ami egy az IMF-fel és a Világbankkal szemben életre hívott intézmény ahol a tagországok szavazati aránya megegyezik a tőkerészesedésükkel.
A kongresszus azonban nem bíz semmit se a véletlenre. A szavazatok 16,7 százalékával eddig is messze az első volt a rangsorban az Egyesült Államok, akinek mindössze 16,5 százalékra csökkenne ez a szám és megmaradna vétójoga is.
Az IMF reformja ugyanakkor nagyban megnövelné a fejlődő országok szavazati súlyát a szervezet döntéshozatalában.
Az Egyesült Államok az IMF reformjának megakadályozásával éles nemzetközi kritikának tette ki magát az utóbbi években, amihez tavaly decemberben maga Christine Lagarde, az IMF vezérigazgatója is csatlakozott. Amerikai politikusok egyúttal arra hívták fel a figyelmet, hogy az IMF reformjának megakadályozása felértékelné más, hasonló feladatra létrehozott intézmények, mint például az Ázsiai Infrastrukturális Befektetési Bank (Asian Infrastructure Investment Bank, AIIB) szerepét és jelentőségét.
(Financial Times, MTI)