Uncsi Eurovízió
2015.12.15. 21:45
Ahogy a Dal, úgy a többi nemzeti válogató is évről évre egyre kevesebb embert érdekel. Na de mi lehet ennek az oka? Az, hogy évről évre alig változik a versenyzők összetétele. Nemcsak itthon, a többi európai országban is. Az íreknél volt, hogy 2 éven keresztül ugyanazt a már rég befutott előadót (Jedward) indították 2011-ben és 2012-ben. A magyar válogatókon indulók többsége is már mind befutott zenész, míg az újak, a feltörekvők csak nagyon ritkán kapnak helyet a színpadon. Kár, pedig Magyarországon rengeteg tehetség, rengeteg kiváló fiatal zenész van.
Nekem valahogy minden évben az az érzésem, hogy a Dalban versenyző befutott zenészek egyszerűen nem képesek máshol platformot és hallgatóságot találni zenéjüknek. Mint a koldusok, minden évben visszajárnak koldulni pár szavazatért, pár színpadi szereplésért. De miért? Hiszen évről évre ugyanazt a közhelyes, 2-akkordos unalmat hozzák. Nem hiszem el, hogy máshogy ne tudnának hallgatóságot találni számaiknak. Nincsenek koncertjeik? Nincs szereplési lehetőségük? Ha nincs, az valószínűleg azért van, mert rossz zenét csinálnak. Előfordul, hogy jó zenészek, jó zeneszerzők rossz dalokat írnak, de pont ezért JÓ zenészek, mert a mélyrepülés után meg tudnak újulni és előállni valami igazán ütős fülbevalóval. A Dal versenyzői közül a legtöbben erre eddig képtelenek voltak a válogatós szerepléseik alkalmával.
A tavalyi évek vajszívű és részrehajló zsűritagjai szerencsére lecserélődtek, helyüket három igazán vagány zenész veszi át. Az új Dal-bírák: a Skorpióból és Metroból is ismert Frenreisz Károly, a Napra frontembere, Both Miklós és a magyar pop és R&B nagyágyúja, Zséda. A korábbi zsűriből hála Istennek az új évadra is megmaradt a kritikus Pierrot. Kőkemény kritikáit a közönség sokszor illeti megjegyzésekkel, de ha van valaki, aki igazán ért a zenéhez, akkor az az EMeRTon-díjas zeneszerző, Marosi Z. Tamás, alias Pierrot.
A 30 elődöntőbe került zenész között találunk új arcokat, de a legtöbbjük már befutott zenész, vagy már szerepelt a Dal valamelyik válogatóján.
Bár tavaly is szerepeltek a versenyzők között Ív és a Passed mindketten nagyon kreatív zenét tolnak. Ha egy év alatt sikerült fejleszteniük az énektechnikáikon, akkor remek szerepléseket várhatunk tőlük 2016-ban is. A Parno Graszt nagyon érzi mire mulat a magyar, ha ők húzzák, akkor biztosan jó a buli. A Maszkura és a Tücsökrajnak egyszerűen király, nagyon jól áll nekik a kedves alter. Gáspár Laci, Odett és Nika pedig vérprofi zenészek. Bár ők már mind ismertek, zenéjükkel emelni fogják a 2016-os Dal színvonalát.
A feltörekvők közül érdekes lehet Török Jázmin, Veres-Kovács Petra, a Mushu, Freddie, az Egy Másik Zenekar, és a végre Pál Dénes nélkül színpadra álló Agárdi Szilvia.
Oláh Gergő tavaly is indult, de már az X-faktorban is unalmas volt. Mohamed Fatima 2013-ban próbálkozott, de neki mindig is a Fekete Vonat állt igazán jól, kár leereszkednie a Dal giccses szintjére. Szécsi Böbe most ikertesója helyett a Karmapolis-szal próbálkozik, reméljük tavaly óta megtanult énekelni.
Az a baj a tehetségkutatós előadókkal, hogy megragadnak a dalversenyes szereplések szintjén. Ezekre az eseményekre hegyezik ki dalszerzői képességeiket, de soha nem tudnak többet nyújtani. Így vannak ezzel a kommersz sztárcsináló gépezetek végtermékei: a ByTheWay, Horányi Juli, Patai Anna, Berkes Olivér, Benji, és sajnos Tolvai Reni is.
A Group'N'Swing és Gájer Bálint hihetetlenül jó zenéket csinálnak, de a swing sajnos nem Eurovíziós műfaj, hazai swingereink pedig túl jó zenészek és túl elegánsak ahhoz, hogy ilyeneken kelljen indulniuk. Jobban állnának nekik az izzadós-rázós swing bulik mint a kirakat.
Pély Barna most a B the First frontembereként próbálkozik, lassan századik alkalommal, ahogy Kállay-Saunders András, aki 2014-ben ötödik helyezett lett a koppenhágai Eurovízió döntőjében.
Mivel ennyien újráznak, szeretnénk a figyelmetekbe ajánlani pár nagyon király, feltörekvő zenekart, akik bár nem ismertek, simán megállnák a helyüket egy ilyen dalversenyen. Sőt, új színt és lendületet is adnának neki. Valljuk be, az Eurovízió a nyál, az áhítatos pátosz és a giccs versenye, nem a jó daloké.
1. Remek zene és egy kis CSÖCSKONTENT!
2. Igazi magyar metál.
3. Õk meg szimplán királyul szólnak.