Jövöre a bankok és a cégek is jobban járnak
2015.12.11. 14:17
A Bankszövetség támogatja a kormány bankadó csökkenéséről szóló javaslatát – ezt a szervezet főtitkára, Kovács Levente mondta az MTI kérdésére pénteken. Kovács szerint a gazdaság növekedése szempontjából nélkülözhetetlen a javaslat, ugyanis:
a bankok extra terheinek következetes leépítése azt szolgálja, hogy a magyar bankszektor visszanyerje régiós versenyképességét, és betöltse szerepét a gazdaság finanszírozásában."
A főtitkár továbbá elmondta, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium több körben is egyeztetett a bankszövetséggel, így a parlamenthez benyújtott javaslatot ők is ismerik.
a különadó felső kulcsa további 0,07 százalékponttal fog csökkenni, így annak mértéke 0,31 százalék helyett 0,24 százalék lesz.
Az alsó kulcs viszont változatlan marad, ami 50 milliárd forintig továbbra is 0,15 százalék. Az adó alapja pedig megmarad a bankok 2009-es, módosított mérlegfőösszege.
A bankadóról szóló törvény a módosítással összhangba kerül az Európai Bizottság észrevételeivel, kompatibilis lesz az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) kötött megállapodással is.
A módosításoknak köszönhetően nem változik viszont a teljes bankszektor adóterhe, így a 2016-os bankadóból származó költségvetési bevétel sem fog csökkenni.
A kormány tervei szerint 2017-ben tovább csökkentheti a bankadót, az erről szóló törvényt pedig már 2016 első felében benyújthatják, párhuzamosan a költségvetéssel. A bankadó további csökkentésével Varga Mihály miniszter szerint „előrelépést kíván elérni a bankok hitelezési aktivitásának növelésében.”
A hitelezés élénkítése a gazdasági növekedés fenntartása érdekében is kulcsfontosságú. A magyarországi kis- és középvállalkozásoknál dolgozók aránya ugyanis meghaladja az európai uniós átlagot, termelési hatékonyságuk azonban alacsonyabb annál.
Míg Magyarországon 70-71 százalék a kkv-k aránya, addig az EU-ban ez 66-67 százalék – közölte az NGM munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára pénteken. Cseresnyés Péter kifejtette, hogy a pozitív számok ellenére továbbra is szükség van a hazai kkv-k támogatására, mert termelési hatékonyságuk alacsonyabb az uniós átlagnál.
(MTI, VS.hu)