Jobban ismerjük magunkat, mint a világ többsége
2015.12.10. 21:55
Természetesen rákérdeztek a migrációra, az embereknek arra kellett tippelniük, szerintük a lakosság mekkora részét teszik ki a bevándorlók. Mi is fölé lőttünk, 15 százalékra becsültük, pedig a tény az, hogy az ország minden huszadik lakosa született máshol.
Latin-Amerikában viszont mintha nem is értették volna a kérdést, nagyságrendi tévedésben vannak. A brazilok, peruiak és kolumbiaiak vagy nem láttak még soha bevándorlót, amire a számok alapján jó esély van, vagy csak kitalálták, hogy kettővel odébb teszik a tizedesvesszőt.
A magyarok majdnem telibe találták, hogy hány 25 és 34 év közötti ember él együtt a szüleivel. A 48 százalék egyébként a harmadik legmagasabb arány, a közép-európai és mediterrán országok vezetnek, viszont a svéd és norvég fiatalok közül csak minden 25. nem repült ki a fészekből.
Ha az internet elterjedtségében annyira nem is állunk jók, legalább tisztában vagyunk vele, közel jártunk a 74 százalék eltalálásához. Nem úgy, mint az indiaiak, akik háromszorosan túlbecsülték az arányt.
Szintén eléggé képben vagyunk azzal kapcsolatban, hogy csak a politikusaink egytizede nő. Ez egyébként a legalacsonyabb arány, a lista elején a skandinávok mellett ott van Spanyolország, Mexikó és Dél-Afrika is. Azt a kutatás nem teszi hozzá, hogy ezekben az országokban minimum 40 százalékos kötelező vagy önkéntes kvótát használnak.
Abba is majdnem beletrafáltunk, hogy a munkavállalási korú nőknek több mint fele dolgozik. Izraelben valamit benéztek, mert egyharmad körüli volt a tipp, és kétharmad a valós arány. Talán a vallási konzervatív válaszadók véleménye rontott az számon.
Nem néztünk eléggé magunkba, amikor a túlsúlyosak arányáról kérdeztek; a magyaroknak nem a fele, hanem 60 százaléka elhízott. Szaúd-Arábiában 43 százalékpontot tévedtek, szóval vagy nincs náluk tükör, vagy csak áltatják magukat, mint az izraeliek és a törökök. Kár, hogy nem kérdeztek meg több térségbeli országot, mert lehet, hogy ez a közel-keleti béke kulcsa.
A nem vallásos emberek arányát szinte mindenhol túlbecsülik, mi 19 helyett átlagosan 39 százalékra tippeltünk. A legkevesebb hívő Japánban van, míg a legtöbb Indiában, ahol szinte mindenki az. A többi országhoz hasonlóan mellélőttünk a falusiak arányát tekintetve is: azt hittük, majdnem az emberek fele él városon kívül, de csak 29 százalékuk.
A két legnagyobb tévedésünk lakosság életkorával kapcsolatos. Eléggé túlbecsültük a 14 év alatti gyerekek arányát. Ennek fényében szinte érthetetlen, hogy miért gondoljuk azt, hogy a magyar emberek átlagéletkora 63 év. Ilyen pedig sehol a világon nincs, nálunk is csak 41 év.
Egy kérdéscsoportból diszkvalifikáltak minket: a válaszadókat arról is kérdezték, hogy szerintük a társadalom összvagyonának mekkora részét birtokolja a leggazdagabb 1 százalék. Valószínűleg nincs pontos adatunk a valóságról.
A többiek közül a legnagyobb tévedésben a britek vannak, ők 36 százalékponttal túlbecsülték a vagyonkoncentrációt. A másik véglet az oroszok, ők jócskán alálőttek: a többi ország becslésével összhangban ők 53 százalékra tippeltek. Azzal viszont nem számoltak, hogy náluk a legvagyonosabb a legfelső réteg, kereken 70 százalék az övék. Ebből a szempontból a legigazságosabb társadalom a belga és az új-zélandi, náluk az arány nem éri el az egyötödöt.
(Ipsos)