Reggel 7:59
2015.12.09. 07:59
Abu Bakr al-Bagdadi, az Iszlám Állam vezetője Líbiába menekült az iraki felderítés elől. A kedd esti iraki jelentés szerint a kalifátus emírje Törökországból utazott Líbiába, hogy elrejtőzzön a rá vadászó iraki felderítés elől. Állítólag a dzsihadisták kezén lévő líbiai Szirt városába érkezett. Bagdadi korábban már ingázott Irak és Szíria között, de októberben megsebesült, amikor az iraki légierő csapást mért az őt szállító konvojra. A sebesültet a szíriai Rakkában szállították, ahol műtéten esett át. A sebészek ugyan megmentették az életét, de nem tudtak biztosítani számára megfelelő kezelést, ezért Törökországba szállították. Iraki hírforrások szerint a szállításában közreműködött az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) is. Az Iszlám Állam folyamatosan növeli befolyását Líbiában is, ami közvetlenebb fenyegetést jelent Európára és Afrikára. Kadhafi líbiai diktátor halála után Líbia polgárháborúba süllyedt, és az országot gyakorlatilag jelenleg is az egymással szemben álló milíciák uralják. A kormányzat széthullása és a szélsőségek elterjedése nyomán kialakult káosz kedvező körülményeket teremtett a Da'esnek a terjeszkedésére. Bár novemberben a líbiai Da'es vezetője meghalt, az ENSZ közleménye szerint a szervezet két-háromezer fegyverese tartózkodik Líbia területén.
A Da'es sok harcosa tér vissza Európába, ami a magyarországi terrorfenyegetettséget is növeli. Ezért a terrorelhárítóknak különös alapossággal kell megfigyelniük azokat, akik Szíriából térnek vissza Európába - nyilatkozta a Honvéd Vezérkar tudományos kutatóhelyének vezetője. Egy nemrég kiszivárgott ISIS kézikönyv szerint ugyanis az Iszlám Állam célja, hogy visszafoglalja azokat a területeket, amelyek a történelemben az iszlám uralma alá tartoztak. A kézikönyv térképei szerint Magyarország is az elfoglalandó országok egyike, a török hódoltság idején ugyanis iszlám területhez tartoztunk. A szakértő szerint annak ellenére, hogy Franciaország sosem volt iszlám felségterület, azért ott történt a terrormerénylet-sorozat, mert Belgium mellett ott található a legnagyobb európai iszlám közösség. Besenyő János, az Iszlám Állam kutatója is megerősítette, hogy a Da'es semmitől sem riad vissza céljai megvalósításáért, még gyerekkatonákat is hajlandó bevetni egy-egy harcban.
Donald Trump hétfői kijelentésén a fél világ megbotránkozott. A republikánusok elnökjelöltje szerint nem kéne több muzulmánt beengedni az USA-ba. Trump kijelentése megosztja az amerikaiakat, többen erősen bírálták is, de az ingatlanmágnás kitart javaslata mellett. A milliárdos politikus hétfői nyilatkozata szerint teljesen le kell állítani a muszlimok belépését az Egyesült Államokba, amíg nem tisztázódik, hogy mi zajlik az országban. Azzal indokolta javaslatát, hogy a muzulmánok széles rétegei gyűlöletet éreznek az amerikaiak iránt. Nyilatkozata összefügg a múlt heti San Bernardinó-i vérengzéssel, amelyben egy muzulmán pár megölt 14 embert, 21-et pedig megsebesített. Trump javaslatát nemcsak Washingtonban, hanem az Egyesült Államokkal szövetséges nyugati országokban és ENSZ-ben is keményen bírálták, nem is beszélve az ázsiai arab országokról. Trump nyilatkozatát elítélte a francia és a brit miniszterelnök és a kanadai külügyminiszter is, illetve Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár. A Fehér Ház szóvivője szerint Trump kijelentése alkalmatlanná teszi őt az elnöki tisztségre. John Kerry amerikai külügyminiszter szerint Trump kijelentése nem segíti az Iszlám Állam elleni harcot. A támadások ellenére Trump rátett még egy lapáttal a tűzre, és új javaslattal állt elő, miszerint az Iszlám Állam elleni harcban nemcsak a terroristákat, hanem a családjukat is "ki kell iktatni". Mindeközben a 130 halálos áldozatot követelő párizsi merényletek és a 14 emberéletet követelő San Bernardinó-i vérengzés hatására adott válaszként az amerikai képviselőház elfogadta a vízummentes beutazási rend szigorításáról szóló törvényt. A jogszabály vonatkozik az amerikai vízummentességi program által kedvezményezett 38 ország - köztük Magyarország - állampolgáraira is.