Erdélyi balhék, és ami mögötte van
2015.12.06. 15:15
A héten többször is felkaptuk a fejünket olyan hírekre, hogy az erdélyi magyarok "már megint rosszat tettek". December elsején Romániában nemzeti ünnepet tartottak, arra emlékezve, hogy a trianoni szerződés aláírása után az akkori Magyarország területének csaknem egyharmad részét Romániához csatolták. Közben 11 éves évfordulójára emlékezünk a 2004-es népszavazásnak.
Ez persze csak a románoknak öröm, az anyaországtól elszakított magyaroknak nem. Ezért sokak szerint könnyen elképzelhető, hogy az erdélyi magyarok megpróbálták megzavarni a románok ünnepét.
Hétfőn először arról hallhattunk, hogy állítólag a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom kézdivásárhelyi elnöke bombát akart robbantani a kézdivásárhelyi román nemzeti ünnepen. Majd nem sokkal később már arról lehetett olvasni, hogy Sepsiszentgyörgyön ismeretlenek lelopták a román katona szobra mellől a román zászlót, és helyére a székely lobogót tűzték ki.
Hogy megérthessük a történtek miértjét, megkerestünk pár erdélyi politikust, hogy elmagyarázzák, hogy látják a fenti eseteket.
Sepsiszentgyörgy magyar polgármestere már a székelyföldi eset létét is megkérdőjelezte első körben. Antal Árpád szerint
egyelőre élő embert nem találtunk Sepsiszentgyörgyön, aki látta volna lobogni a székely zászlót."
Persze hozzáfűzte, hogyha igaz a hír, akkor ez egy provokáció, de azt nem lehet tudni, hogy ki provokál.
Nem tudjuk, hogy melyik oldalról jött a provokáció, román oldalról vagy magyar oldalról, de mindenképpen az ilyen jellegű cselekedetektől mi elhatárolódunk."
Az esetről megkérdeztük Marosvásárhely magyar polgármester-jelöltjét is, aki marosvásárhelyiként számos hasonló akciónak lehetett szemtanúja. A polgármester-jelölt szerint jól érzékelhető tendencia mutatkozik a magyarellenes megnyilvánulásokban, amit a szociáldemokrata román vezetés és a román média tovább gerjeszt.
A kézdivásárhelyi esetről is úgy számoltak be, mintha bármi történt volna, mintha felrobbant volna a bomba.
Sajnálatos módon ez egy nagyon-nagyon csúnya félretájékoztatás, és egyértelműen a román közvéleményt hergeli."
Soós Zoltán szerint nem logikus azt feltételezni, hogy aki a magyarok érdekeiért akar kiállni, az egy magyar lakta településen fog robbantani.
Nagyon úgy tűnik, hogy meglehetősen légből kapottak a vádak, illetve nekem van egy olyan megérzésem, hogy valószínű, hogy a Hatvannégy Vármegyéhez tartozó fiatalember nem Kézdivásárhelyen, egy magyar lakta területen fog robbantani."
Soós Zoltán szerint mindez csak politika. Sepsiszentgyörgy polgármestere szerint azonban érdemes inkább óvatosnak lenni, hiszen
azok a fiatalok, akik azt kiabálják az utcákon, hogy Székelyföld nem Románia, azok tulajdonképpen ártanak a magyar ügynek. Ugyanis mi, székelyföldiek autonómiát szeretnénk, az autonómia nem egyenlő a függetlenséggel. Az autonómia a román állam keretein belül kell, hogy megvalósuljon."
Tehát ha valaki azt mondja, hogy Székelyföld nem Románia, az tulajdonképpen szembe megy ezzel a közösségi akarattal. Hozzátette,
Én mindig, minden körülmények között kiálltam, és ki fogok állni amellett, hogy a székely szimbólumokat szabadon használjuk szülőföldünkön, de abban nem leszek partner, hogy a román nemzeti ünnep előtt egy nappal, a román katona szobra mellett felhúzott román zászlót levegyük, és a helyébe magyar vagy székely zászlót tegyünk, ugyanis ez a román-magyar kapcsolatoknak nagyon sokat árt."