Mi lesz veled, Tokaj?
2015.12.06. 14:02
Van egy állami tulajdonban lévő cég, a Tokaj Kereskedőház Zrt. 2013-ban a cég vezetőváltáson ment át, amihez mindenki nagy reményeket fűzött. Termelők és családok sokasága csatlakozott a Kereskedőház munkájához, de a 2013 előtti idők borpancsolási botrányokat így is nehéz volt kiheverni. A vezetőváltás óta eltelt lassan három év, de azóta is csak csak egyre újabb támogatásokról és projekt-tervekről hallunk.
Csak, hogy lássuk, mennyire komoly állami befektetés a Tokaj Kereskedőház: a tervek szerint a 17, 1 milliárd forintos beruházással teljesen átalakítják és továbbfejlesztik a tokaji borászatot. A cég 12,4 milliárd forint állami támogatást kapott a 2013-2015 közti időszakban, amiből 4,5 milliárd forint tulajdonosi hitel.
Nézzünk egy kicsit körül, mi történt a költségek és a projektek terén A tervekből eddig elkészült egy 66 ezer hektoliteres tartálycsarnok 2,5 milliárd forintból, valamint egy palackozóüzem első üteme mintegy 3 milliárd forintból. A tartálycsarnok felépítésének költségei kívül esnek a 17,1 milliárdos állami támogatáson. A palackozóüzem első üteme viszont már állami pénzből épült, és épül tovább. A támogatást a tartálycsarnok 44 ezer hektáros bővítésére is felhasználják a következő két évben.
Tombor András, a Tokaj Kereskedőház felügyelőbizottságának elnöke bizakodóan néz a jövőbe. A cég agresszív üzleti tervei szerint 2019-re egy nyereséges és önfenntartó vállalkozássá fejlesztik a Kereskedőházat. Azonban a cég talpra állításához számításaik szerint még 15,5 milliárd forint állami támogatásra lenne szükség a már megszerzett 17,1 milliárd forint mellé. Tombor szerint a Zrt likviditási helyzete stabil, így heteken belül előterjesztik költségigényüket és részletes költési ütemtervüket a kormánynak. A támogatásokból a Kereskedőház vezetése 2019-ig egy irodaház, valamint egy családbarát turisztikai központ megépítését tervezi.
A Kereskedőház az idén 1077 hektárról vásárolt fel szőlőt. Ez összességében 3774 parcellát, 276 dűlőt és 26 települést jelent. A cég saját termőbirtokában összesen 3 dűlő és 55 hektárnyi szőlő van. Idén a Kereskedőház fajtától függően, 140 és 400 forint közötti kilogrammonkénti áron vásárolta fel a szőlőt a termelőktől. Ez rettentően magas árszabás, ami a gazdáknak jó, és bár a magas ár önmagában nem garantálja a kiváló minőséget, tény, hogy az idén kiváló volt a termés Tokajban is. A Kereskedőház vezetői ugyanakkor átláthatóságra törekszenek, ezzel is könnyítve a termelők munkáját. A felvásárlási árak januári meghirdetésével a szeptemberben kezdődő szüret szerződéses feltételei már ismertek lesznek a termelők előtt. A kisebb termelők a Kereskedőházon keresztül eredményesebben tudják piacra vinni szőlőjüket, és beszállhatnak a külkereskedelmi versenybe is. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy nem pincészetük vagy nevük áll a borok címkéin, hanem egységesen Tokaj Kereskedőház címkével fut a bor a piacon.
Ilyen hatalmas mértékű állami támogatások esetében már sokszor bebizonyosodott, hogy a kedvezményezettek elkezdik szórni a rendelkezésükre álló összegeket. Bár a Kereskedőház a legjobb tudása és a legjobb szakemberek bevetésével törekszik minőségi bort termelni, sok esetben nincs külső minőségi kontroll. És bár a Kereskedőház nagy volumenben akar jó minőségű borokat előállítani, a pancsolás és a fajták keverésének veszélyétől jelenleg nem kell tartanunk.
Minden, amit a Kereskedőház 2013 óta felépített, főként főborászuknak, Áts Károlynak köszönhető. A borász 2013 áprilisában, egy botrányos korszak közepén szerződött a céghez, és elvégezte a szükséges nagytakarítást, ezzel erkölcsileg és történelmileg is felmentve a Kereskedőházat. A vitatott minőségű, pancsolásgyanús borokat szó szerint kiöntette, kipucolta a borospincéket és elkezdte újraépíteni a Tokaj brandet. Áts Károly és Balassa István szőlészeti igazgató neve a garancia a minőségi, de pénztárcabarát borokra.
Ahogy azt a cégvezetés is beismerte, rengeteg pénz és energia megy el egy használható és sikeres marketingre. A kiszerelés és a címkézés stílusa 2013 óta egyre jobban letisztult, de a végeredmény, a teljes arculatváltás 2016-ra várható. Jövő évtől új – egyelőre titkos – névvel és frappáns megjelenéssel mutatkozik be újra a Kereskedőház és termékei.
(A meglepetést nem lőjük le, de megjegyezzük, hogy érdemes lenne még gondolkozni azon az új cégnéven, ugyanis a múlt héten beharangozott ötlet rendkívül pocsék. Szappanos Péter, frissen kinevezett vezérigazgató bemutatkozásakor "dream-team"-ről mesélt a sajtó munkatársainak. Érdemes lenne ehhez a csapathoz méltó "álomnevet" is párosítani.)
Tudatos pénzgazdálkodást és jó borokat. Rengeteg pénzről van szó, amit a legnagyobb alázattal és odafigyeléssel kell elkölteni. Látva a vezetés eltökélt magatartását, az alkalmazott szakértők zsenialitását, jelenleg biztos helyen tudhatjuk az állami pénzeket és egy igazi sikertörténetre számíthatunk a közeljövőben.