Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A paksi szerzõdés mélyére ásnak Brüsszelben

888.hu

2015.11.23. 16:45

Az Európai Bizottság szerint a Paks II. finanszírozásának támogatása ügyében indított mélyreható vizsgálatra a projekt mérete miatt van szükség.

BRÜSSZEL 16:35

Az Európai Bizottság közleményben adta hírül, hogy mélyreható vizsgálatba kezdenek annak ügyében, hogy a Paks II beruházás körülményei megfelelnek-e az idevágó EU-s szabályozásnak. A vizsgálat azt kívánja feltárni, érdemben eltérne-e a projekt finanszírozása, ha magánbefektető által valósult volna meg, illetve az is kérdés, hogy a beruházás állami támogatásnak minősül-e?

Margrethe Vestager uniós versenyjogi biztos szerint alapos vizsgálatot igényel annak kiderítése, hogy a finanszírozás a piaci szabályoknak megfelelően történt-e. Erre véleménye szerint a beruházás mérete miatt van szükség. Ha a vizsgálat bebizonyítja, hogy a projekt állami támogatásnak minősül, akkor második lépésben azt boncolgatnák, hogy ez nem jár-e a piac torzulásával.

Az EB vizsgálódása egyelőre nem jár a beruházás felfüggesztésével.

Lázár János a múlt csütörtöki kormányinfó keretében elmondta, hogy az Európában jelenleg folyamatban lévő hasonló projektek egyikénél sem írtak ki tendert a projektekre, ahol próbálkoztak ezzel, ott sem jártak sikerrel. A miniszterelnökséget vezető miniszter szerint Magyarország kész bíróságra vinni az ügyet, hogy igazát megvédje. Kiemelte továbbá, hogy az állam garantálja, a hazai és európai vállalkozók számára a részvétel lehetőségét a projekt legalább 60 százalékában.

Jelenleg a paksi erőmű több mint 15 ezer gigawatt energiát állít elő óránként. Ez hazai termelés jelentős részét adja. Járosi Márton, az Energiapolitika 2000 Társulat elnöke szombaton, az M1-en kifejtette, hogy rendkívül nagy szükség van az erőműfejlesztésére, mert hazai energia hálózat súlyos kapacitáshiánnyal küzd. Elmondása szerint a hazai fogyasztás több mint 40 százalékát ukrán és lengyel szénüzemű erőművekből nyerjük, amelyek rendkívül környezetszennyezőek, ellentétben CO2 kibocsájtás nélkül üzemelő atomerőművekkel.

(MTI)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére