Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Titkos akció során mentették ki az utolsó szíriai zsidó családot

Tóth Hanna

2015.11.10. 19:31

A Jewish Chronicle a napokban számolt be arról a titkos hadmûveletrõl, amely során Szíriából kimentették az utolsó zsidó családot.

A Jewish Chronicle nemrég nyilvánosságra hozott exkluzív riportja szerint még az év elején egy titkos akció során mentették ki Aleppóból az utolsó zsidó családot.

A műveletet elsősorban Moti Kahane szír zsidó származású amerikai iparmágnás kezdeményezte, aki egyébként meglehetősen jó kapcsolatot ápol az Asszád-ellenes felkelőkkel is. Kahane szerint az ISIS már egyre közelebb volt az utolsó szíriai zsidó család, a Halabi-család aleppói otthonához, ezért volt sürgető kimenekítésük.

A beszámolók szerint, a család először azt hitte, hogy Asszad katonái vannak náluk, hogy letartóztassák őket. Csak a buszon közölték velük, hogy igazából evakuációról van szó, amelynek révén a család minden zsidó és muszlim tagjának hamis szír útleveleket adnak.

A család nagyobbik felének ezt követően jól alakult a sorsa, menedéket kaptak Izraeltől, azóta is Askhelonban élnek egy befogadó táborban. Nem így Gildáé, akiről a forrás szerint a kivándorlásért felelős Zsidó Ügynökség felfedezte, hogy férje okán betért korábban muszlimnak, így az izraeli visszatérési törvény értelmében nem kaphatott izraeli állampolgárságot. A nőt és a férjét családjától elválasztva Törökországba helyezték el, ahonnan viszont a nehéz körülmények miatt muszlim férjével együtt inkább visszamentek Szíriába.

Kahane azóta is nehezményezi a Zsidó Ügynökség hozzáállását. Kifejtette, hogy

zsidókat és muszlimokat is mentettem volna, nyilván izgatottabb vagyok, ha a sajátjaimról van szó, de továbbra is megmenteném a muszlim srácot is."

Kahana továbbra is azon van, hogy meggyőzze a párt, hogy hagyják el újra Szíriát. Harcol a Zsidó Ügynökséggel is, akik időközben felajánlották neki, hogy megtérítik a család zsidó tagjainak kimenekítésesét, de a muszlim házaspárét nem, amelyet Kahane elfogadhatatlannak nevezett.

A Zsidó Ügynökség vezetője az üggyel kapcsolatban kifejtette, hogy továbbra is kiállnak a döntésük mellett, mert számukra

Gilda többé nem zsidó, mivel férjhez ment egy nem zsidóhoz és áttért muszlimnak. Az izraeli visszatérési törvény pedig kimondja, hogy aki áttér, az többé nem tekinthető zsidónak és nem alijázhat Izraelbe.”

A Zsidó Ügynökség szóvivője azóta reagált a cikkre is. Kifejtették, hogy a döntést nem ők, hanem az izraeli Belügyminisztérium hozta meg és szerintük,

Kahanének lehetnek ellenérzései a Zsidó Ügynökséggel szemben, de Izraelnek vannak törvényei, amelyeket be kell tartani."

Kahane a zsidó ügynökség döntésére csak annyit reagált: „Basszátok meg!”

A család kimentése során nem történt veszteség, ellentétben azzal a pár héttel ezelőtti közös amerikai-kurd akcióval, melynek során az amerikai különleges erők és kurd harcosok szabadítottak ki embereket az Iszlám Állam fogságából, és amelyben az amerikai különleges erők egyik katonája életét vesztette. Annak ellenére, hogy legalább 70 túszt sikerült kimenteni, az eset Amerikában nagy felháborodást keltett. Az ISIS elleni szárazföldi harcok kezdete óta, ez volt az első eset, amikor ilyen veszteséget szenvedtek el az amerikaiak.
Szíriában az ókortól kezdve éltek zsidók, akik két fő csoportból tevődtek össze: az egyik csoport már az ókorban is itt élt, míg a másik részüket azok a szefárd zsidók alkotják, akik 1492 után Spanyolországból menekültek Szíriába, ahol védelemben részesültek. A szíriai zsidó kultúra, kimagasló volt, főleg a nagyobb városokban : Damaszkuszban, Aleppóban és Kamishliban. Az 1800-as évek végétől kezdett csökkenni a közösség lélekszáma, a jobb megélhetési lehetőségek miatt a szíriai zsidók jelentős része Egyiptomba költözött. Szíriában azonban az elsődlegesen kereskedelemmel foglalkozó zsidó közösség száma még a negyvenes években is több mint 30 000 fő volt. A következő nagy kivándorlási hullám Izrael Állam megalakulása és az azt követő a közösséget érintő pogromok miatt volt. Ezután számuk jelentősen csökkenni kezdett az országban, sokan menekültek el Izraelbe és Amerikába, ekkor még titokban mivel nem adtak nekik útlevelet. Végül 1992-ben Hafez al-Asszad engedélyével több ezer szíriai zsidó kapott engedélyt, hogy Izraelbe alijázzon. 2011-ben  Basar el-Asszád 11 zsinagóga felújítását hagyta jóvá országszerte, ezekből azonban a polgárháború végett nem sok maradt.

(Jewish Chronicle, JPost, WSJ)

 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére