Az osztrákok is építenének kerítést
2015.10.28. 11:19
A határt azonban nem akarják lezárni - sietett leszögezni az osztrák politikus, aki szerint a "megerősített létesítmények" célja, hogy rendezett, ellenőrzött kereteket adjanak a migránsok határátlépésének.
Johanna Mikl-Leitner szerint az osztrák kormány azért döntött a kerítés építéséről, hogy felkészüljön arra az eshetőségre, hogy a balkáni migrációs útvonal mentén rosszabbodik a helyzet. Azaz a vasárnapi brüsszeli csúcson lefektetett cselekvési terv elégtelennek bizonyul, illetve az érintett országok mégsem tudnak együttműködni.
Erre amúgy nagy az esély, hiszen a megállapodással ellentétben Horvátország továbbra sem veszi figyelembe szomszédai kérését, és a megszokott ütemben fuvarozza tovább a határára érkezőket. Ezt teszik a szerbek és a szlovének is, de a bajor kritikák szerint Ausztria sem jár el másként. A feszültséget pedig csak fokozhatja, hogy osztrák előrejelzések szerint a jelenlegi napi 3-8000 migráns helyett hamarosan 12 ezren is feltolulhatnak naponta a szlovén-osztrák határnál.
Milk-Leitner szerint Ausztria elsődleges célja nem az országba belépni kívánó migránsok számának korlátozása, hanem a beengedésük megszervezése. Az osztrák mobilkerítés emberséges lesz, nem úgy mint a magyar drótkerítés. A szabadságjogi szervezetek szerint azonban Ausztria ezzel feladta a szolidaritásra való törekvését.
Tény, hogy érzékelhető valamiféle fordulat az osztrákok bevándorláspolitikájában. A kerítés mindeddig tabunak számított, Ausztria saját stratégiáját a magyarokéval szemben határozta meg. Egyértelmű azonban, hogy míg Magyarország képes volt a migrációs nyomást viszonylag rövid időn belül mérsékelni, addig a déli szomszédainknak erre szinte esélyük sincs – részben a magyar lépések nyomán lezárt alternatív útvonalak hiánya miatt sem.
Ausztriának így fel kell készülnie arra, hogy harapófogóba kerül. A bajor tartományi miniszterelnök nemrég azzal fenyegetett, hogy ha Angela Merkel kormánya nem lép fel a bevándorlás ellen, saját hatáskörben zárja le Bajorország határait, akár a jövő hét elején.
Ezzel pedig Ausztriába zárná a délről érkező migránsokat. Nem csoda tehát, hogy az új helyzetben az osztrák kormány is kritikusabb hangot ütött meg a merkeli politikával szemben. Milk-Leitner szerint a nagy menekültáradatot Németország augusztus végi bejelentése indította el, ennek hatásait az osztrákok most saját bőrükön érzik. Épp ideje volt. Ausztriának ugyanis fel kell készülnie a német politikai fordulatra. Az egyetlen kérdés, hogy hol épül majd meg a következő, az áradatot megakasztani képes kerítés. Ugyanis mindenki, aki attól délre találja magát, nehéz télnek néz elébe.