Véletlenül bukkanhattak a rák gyógymódjára
2015.10.14. 17:28
A Koppenhágai Egyetem tudósai véletlenül a rák ellen hatásosnak ígérkező szert fedeztek fel egy malária elleni vakcina kutatása közben.
Ali Salanti, a Koppenhágai Egyetem maláriakutatója és Mads Daugaard, a kanadai Brit Kolumbiai Egyetem rákkutatója felfedezték, hogy a várandós nők méhlepényének egy szénhidrátja, amihez a malária parazitája kötődni képes, azonos azzal a szénhidráttal, ami a rákos sejtekben található - olvasható a Koppenhágai Egyetem honlapján.
A dán tudósok ezt a felfedezést használták ki.
Laboratóriumi körülmények között elkészítették a fehérjét, amit a parazita felhasznál, hogy a méhlepényhez tapadjon. A proteinhez mérget adtak, és az így előállított kombináció képes lett arra, hogy megkeresse a daganatos sejteket és beléjük ivódjon. Bent a méreg kifejti hatását, így elpusztítva a rákos sejtet.
Megvizsgáltuk a felfedezett szénhidrát működését: a méhlepényben a gyors növekedést biztosítja. Kísérleteink azt mutatták, hogy ugyanezt teszi a rákos sejtekben is. A malária parazitája rákos sejtek környezetében úgy reagált, mintha méhlepénnyel találkozott volna, és hozzátapadt"
– magyarázta Salanti.
A két kutatócsoport több ezer agydaganatos, leukémiás és más rákos szövetmintát átvizsgált, amiből kiderült, hogy a malária fehérjéje az összes tumortípus több mint 90 százalékára reagál a fenti módon.
A méreggel kombinált fehérjét egyenlőre olyan egereken tesztelték, amelyekbe emberi daganatok több fajtáját ültették. A kutatás eredményei szerint a kezelt egerek túlélési aránya sokkal magasabb volt, mint a kezeletleneké - fejtette ki Thomas Mandel, a kutatás egyik résztvevője.
Az új szer emberi tesztelését a tudósok négy éven belül meg akarják kezdeni.
MTI (independent.co.uk)