Sokba kerül a világnak a hátrányos megkülönböztetés
2015.09.29. 17:59
Jelen állás szerint a föld minden második lakosa nő. A McKinsey Global Institute eljátszott a gondolattal, hogy mivé lenne a világ, ha a munkaerőpiacon is épp ilyen arányban képviseltetnék magukat. Egy sokkal gazdagabb hely lenne.
A következő 10 évben 26 százalékkal nőne a GDP világszerte, ha holnaptól a nők a férfiakkal azonos munkavállalási esélyeket kapnának (egyenlő fizetés, munkaórák száma, dolgozók aránya). Ez összesen huszonnyolcezer milliárd dollárnyi globális többletet jelentene a mostani, "rendes ügymenethez" képest. Viszonyításképp: ez nagyjából az USA és Kína együttes gazdasági teljesítményével egyenlő.
Az MGI-nél készítettek egy kevésbé idealisztikus forgatókönyvet is. Ez azzal számol, hogy az egyes országok a következő évtizedben csak annyit tesznek a nők hátrányos munkaerőpiaci megkülönböztetésének eltörléséért, amennyit a régiójukban az ebben élen járó ország épp most tesz. Ha a következő tíz éven belül mindenki átveszi legszüfrazsettebb szomszédja best practice eljárásait, azzal 12 ezer milliárd dollárral növelhetjük a globális GDP-t, azaz hozzáadhatunk a megtermelt javakhoz még egyszer annyit, mint amit Németország, Japán, és az Egyesült Királyság most előállít.
(MGI)