Görögország az EU Achilles-sarka
2015.12.03. 21:46
Mindenki fejében ott van még a kép arról a három éves szír kisfiúról, aki szeptemberben vesztette életét a török partoknál. Aylan Kurdi tragédiája elsőként világított rá arra, milyen akut gondok vannak Európa déli határainál, és ikonikus példájává vált annak a szerencsétlenség-sorozatnak, amely csütörtökön tovább folytatódott.
Az elmúlt napokban ugyanis két újabb katasztrófa történt a görög partoknál. Egy kisebb hajó felborult Farmakonissi szigeténél, egy pedig zátonyra futott az ország partjainál. Az első esetben négyen vesztették életüket. A hatóságok egy nő holtestét már megtalálták, hármat még keresnek.
A másik esetben egy huszonöt főt szállító hajót ért a szerencsétlenség, és bár 24 embernek sikerült élve elérnie a görög partot, egy hároméves kisfiú vízbe fulladt.
Mivel a görögök képtelenek megállítani, vagy akár ellenőrizni az országukon áthaladó migránsáradatot, több tagállam is szigorításokat vezetett be határainál. Több uniós tisztviselő figyelmeztette a görög kormányt, hogy kizárhatják a zónából, ha nem cselekszik, hiszen tehetetlensége veszélybe sodorhatja az 1985-ben lefektet schengeni megegyezést.
Az EU-ban soha nem merült fel, hogy a görögöket kizárják Schengenből”
– cáfolta az Athénnak címzett fenyegetéseket a görög kormány szóvivője.
A görögök azt elismerték, hogy komoly gondokkal küzdenek. De tagadják, hogy bárkiben is felmerült, hogy az országot kizárják a schengeni övezetből. A görög kormány szerint amúgy is elrugaszkodott elképzelés Európa jövőjét kerítésekre építeni.
Egyszerűen nem törődhetünk bele, hogy egy tagállam feladta a schengeni kötelezettségeit. Ha mégis, akkor Schengennek semmi haszna"
– nyilatkozta Robert Fico szlovák miniszterelnök.
A nemzetközi nyomás részben hatott; az Európai Bizottság szóvivője, Natasha Bertaud csütörtök este jelentette be, hogy Görögország uniós polgári védelmi mechanizmuson keresztül kér segítséget a válság kezeléshez.