Nógrádi: eggyel magasabb biztonsági fokozatra kapcsol Európa
2015.11.14. 16:23
A biztonságpolitikai szakembereket a párizsi terrortámadás nem érhette meglepetésként, inkább csak annak volumene, az áldozatok nagy száma volt sokkoló.
Számtalan esemény előzte meg a péntek 13-i párizsi terrorsorozatot – emlékeztetett Nógrádi György, biztonságpolitikai szakértő. A francia kormány ugyanis évek óta konfliktusos politikát folytatott. Elsők között voltak, akik támadást indítottak Észak-Afrikában és a Közel – Keleten: Szíriában és Líbiában, vagyis az Iszlám Állam területein. Ez a külpolitika pedig ahhoz vezetett, hogy mára az Iszlám Állam egyik fő ellenségének tekinti a francia államot.
Szakértők körében köztudott, hogy a francia titkosszolgálat az egyik legfelkészültebb és legprofibb szolgálat egész Európában, így az elmúlt egy év terrorcselekményei után már felmerül a kérdés: hogy kerülhette el a figyelmüket, a készülő terrorcselekmény-sorozat?
A francia titkosszolgálat a bevándorlás problémájával volt elfoglalva, így kerülhette el a figyelmüket a készülő akció. Másrészt, bármilyen intő jelek is mutatkoztak egy hasonló eseménysorozat bekövetkeztére, senki nem hitte el, hogy ez valóban megtörténhet. Nógrádi György szerint
a titkosszolgálatok csődöt vallottak ebben az esetben.”
A szakértő szerint a történtek után számos országban egy fokozattal magasabbra emelik a biztonsági fokozatot, ahogy tették ezt a franciák is.
Bár az Iszlám Állam már magára vállalta a terrorcselekményt, a biztonságpolitikai szakértő szerint egyáltalán nem biztos, hogy ők is tették. Sokakban felmerülhet a gondolat, hogy az elmúlt hónapokban Európába érkező bevándorlókkal együtt jöttek a terroristák, azonban a szakértő szerint erre van a legkisebb esély.
Sokkal valószínűbb, hogy az évtizedek óta Franciaországban élő muzulmán közösségnek a másod- és harmadgenerációs tagjai, akik nem tudtak, és nem is akartak beilleszkedni a francia társadalomba, most így álltak bosszút a franciákon.
Nem. Legalábbis a szakértő szerint. Nógrádi György azzal indokolta a válaszát, hogy hazánkban a muzulmán kisebbség kis számban van jelen, ezért integrálódniuk is sikerült a társadalomba. Nagy részük képzett, felsőközéposztálybeli állampolgár, akiktől nem kell tartani. Azonban semmit nem lehet biztosra mondani, így csak bízhatunk benne, hogy
semmi nem fog bekövetkezni.”
Nógrádi György szerint a következő hetekben újra előtérbe kerül a kisebbségek integrálásának kérdése, hogy lehet-e, és hogyan, valamint az is, hogy megakadályozzák a muzulmán közösségek elleni támadásokat. Nógrádi György hozzátette:
Ez a borzalmas terrorcselekmény nem vezethet el egy szélsőséges muzulmánellenességhez.”
Mert az inkább ártana, mint használna az ügynek.