Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Tovább nõ a migrációs nyomás

2015.11.02. 13:46

Több mint egy milliárdan élnek Afrikában, és földrész népességének több mint fele 15 év alatti. A fiatalok megélhetését egyelőre nem látja biztosítottnak Marsai Viktor. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója az M1-nek azt mondta, bár az elmúlt tíz évben jóval nagyobb volt Afrika gazdasági fejlődése, mint Európáé, a gazdasági állapota mégis nagyon instabil. Elég, ha csak arra gondolunk, hogy Etiópia a területét sújtó aszály miatt azonnal külső segítségre szorult.

Az instabil gazdasági helyzet pedig arra késztetheti a fiatalokat, hogy elhagyják a kontinenst és Európában próbáljanak boldogulást találni. Ezt az elvándorlás kedvet csak ösztönzik a helyi konfliktusok, úgy mint a Boko Haram, illetve a szomáliai vagy a dél-szudáni helyzet. Ösztönözhetik az elvándorlást az arab tavasz utóhatásai is.

Kína enyhíti a válságot?

Az NKE tanára szerint Kína egyre inkább épít Afrika gazdaságára. Az pedig nagy előnyt jelent a kínai befektetőknek, hogy a környezetvédelmi- és a politikai szabályozásuk közel azonos. Azonban hamar megjelent a Kína-ellenesség is. Zambiában már azzal kampányol az ellenzék, hogy a kínaiak örök rabszolgaságra akarnak berendezkedni Zambiában. Ez pedig olyan feszültséghez vezetett, hogy elég hamar előkerültek a fegyverek is.

A szakértő szerint az még korántsem biztos, hogy Kínáé lesz Afrika, de most úgy tűnik, elég jelentős szereplő a kontinensért folytatott gazdasági versenyben.

Magyarország is versenyben van

Szijjártó Péter külügyminiszter szerint a magyar kormány időben lépett, hogy beszállhasson a gazdasági versenybe, ami Afrikáért folyik. A déli nyitás stratégiája úgy tűnik vezető szerephez juttatta hazánkat is – a külügyminiszter szerint.

Szijjártó Péter hozzátette, bár korábban számos támadást kapott a külügyi tárca megújult külpolitikája miatt, most bebizonyosodik, hogy indokolt volt a váltás. Miután a kormány meghirdette a déli nyitás politikáját, amelynek Latin – Amerika és Afrika áll a központjában, világossá vált, hogy a most kialakuló új világrend a pénzügyi, politikai, oktatási, gazdasági és tudományos élet valamennyi szereplőjét komoly megújító lépésekre sarkallja, aminek a magyar kormány már elejét vette.

Segíteni kell Afrikának

A migrációs válságban szorosan és hatékonyan kell együttműködnie Európának Afrikával, mert a külügyminiszter szerint a jelenlegi helyzet egyik félnek sem jó.Most úgy tűnik, Európa nem képes megoldani a problémát és elhelyezni a bevándorlókat, Afrika pedig elesik a humán erőforrásaitól.

A statisztikák szerint jelenleg 12 és fél millió belső menekült van Afrikában, akik bármelyik pillanatban elindulhatnak egy másik kontinensre – ezt kell megelőzni Szijjártó szerint. Ehhez pedig úgy kell felhasználni Európa fejlesztési forrásait, hogy az az Afrikában élőknek valódi segítséget nyújtson és ne akarjanak Európába vándorolni.

Franck Mwe di Malila Apenela, a Kongói Demokratikus Köztársaság külügyminiszter-helyettese szerint Afrika kiváló célpont a befektetőknek, Magyarország pedig nagy segítségükre van abban, hogy arra biztassák a befektetőket, hogy Kongóban fektessenek be, így munkahelyeket teremtve az országban, ami megelőzi az elvándorlást.

(MTI)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére