Rettegnek Merkelék a lengyelektõl
2015.10.26. 10:17
A vártnál nagyobb arányú győzelmet aratott a vasárnapi lengyel választásokon a nemzeti-konzervatív Jog és Igazságosság.
A Kaczynski-féle Jog és Igazságosság győzelme rossz előjel lehet Németország számára, hiszen a párt többször is Angela Merkel nevéhez kötötte az európai bevándorlási válságot.
A Deutsche Welle írása szerint az Európai Uniónak és Németországnak újra meggyűlhet a baja Lengyelországgal, hiszen az új kormány bevándorlásellenes politikát fog folytatni, illetve szembe megy majd mindazokkal, akik „másképp gondolkodnak”. A cikk szerint keményebb politika várható Moszkvával szemben is, mivel a párt amellett foglal állást, hogy a NATO-csapatok állandó jelleggel állomásozzanak az országban.
A tekintélyes német gazdasági lap, a Handelsbatt vészjósló kommentárt közölt Mathias Brüggmann tollából a lengyel választások estéjén.
A szerző szerint „sötét idők jönnek Európára”, mivel Lengyelország ismét Magyarország útjára lépett. Kemény idők várnak Merkelre is, mivel a Jog és Igazságosság őt tette meg a felelőssé a bevándorlási válság miatt, valamint az európai integrációt is fékezhetik, ami ugyancsak szembemegy a német politika szándékaival.
Brüggmann hatalmas pofonként értelmezi a választási eredményt mindazok számára, akik a mélyebb európai integráció és a migránsok tisztességes elosztása mellett kötelezték el magukat az EU-n belül. Kaczynskiék szeméri veti, hogy korábban meg akarták akadályozni a Lisszaboni Szerződést, illetve hónapokig akadályozták az Unió munkáját is, amikor kormányon voltak.
A lengyel konzervatívok választási győzelme most erősíti a bevándorlásellenességet és az euroszkepticizmust az országban, akárcsak a magyar miniszterelnök, Orbán Viktor – írja a német újságíró.
Véleménye szerint ez egy rossz ómen Franciaország számára is, ahol a szélsőjobboldali „Marine Le Pen kopogtat a hatalom ajtaján”.
Ez egy fekete nap Angela Merkelnek”
Míg a korábbi jobbközép lengyel kormány támogatta az uniós bevándorlási kvótákat, ez most teljesen meg fog változni. Brüggmann szerint Lengyelország újra felcsatlakozik az Orbán-féle populista vonalra, akik Merkel ellen foglalnak állást a „menekültek igazságos” elosztását illetően. A szerző ehhez a vonalhoz sorolja még a cseh elnököt és a szlovák kormányfőt, Ficót is.
Az újságíró végül kifejti reményeit is, hogy a nagy támogatottságot szerző Beata Szydlo talán majd hátát fordít Kaczynskinak, és a „nyomasztó” nemzeti politika helyett majd a „pragmatikus” EU-párti politikát folytatja az új miniszterelnök.