Szlovénia sem bír a migránsokkal
2015.10.18. 17:57
Szlovénia nem tud korlátlan számú migránst fogadni területén, Horvátországnak, Szerbiának és Macedóniának lassítania kell az áradatot
- mondta Bostjan Sefic, a szlovén belügyminisztérium államtitkára.
Horvátország kérésére Szlovéniának naponta 5000 menedékkérőt kellene fogadnia, miközben Ausztria jelezte, hogy 1500 főnél többet nem tud beengedni területére.
A szlovén belügy jelezte, hogy nem képesek naponta több ezer migráns fogadására, ha azok nem tudják hová folytatni az útjukat. Ha Ausztria nem képes a fogadásra, akkor Szlovénia sem tudja korlátlanul fogadni őket.
Az államtitkár jelezte:
Szlovénia nem tud eleget tenni a horvát kérésnek úgy, hogy az ne veszélyeztetné a nemzetbiztonságot és az állam zavartalan működését. Ezért csak annyi migránst enged be területére, amennyi el is tudja hagyni."
A migrációs teher könnyítésére tranzittábort alakítottak ki a szlovén hatóságok az osztrák határon.
A több ezer négyzetméter területű tranzittábort a Szlovéniába érkező migránsok részére közvetlenül az osztrák határ mentén, a Maribortól északra található Sentilj településen alakították ki.
A területen hatalmas sátrakat állítottak fel, amelyekben tábori ágyakat, székeket, asztalokat helyeztek el. A tranzittábor területén tisztálkodásra alkalmas sátrakat is felállítottak. A táborban naponta 1500 ember fordul meg.
Egy szlovén közlemény szerint a migránsok néhány órát, de maximum egy napot tartózkodnak a tranzittáborban, és az osztrák hatóságok fogadókészségétől függően engedik tovább őket Ausztriába.
Az osztrák oldalon a hatóságok napi 2000-2500 ember érkezéséről számoltak be, akiket buszokkal visznek tovább Bécs, Graz, Klagenfurt, illetve Salzburg felé.
Szlovéniából elsősorban a családokat, illetve a nőket és a gyerekeket viszik át elsőként Ausztriába. A táborban sokan panaszkodnak a sok várakozás miatt. Amikor egy nőkből és gyerekekből álló, frissen érkezett csoportot csupán mintegy fél óra várakozás után útnak indítottak Ausztria felé, a több órája várakozó férfiak elégedetlenségüket fejezték ki. Az osztrák rendőröknek élőerővel kellett visszanyomniuk a tülekedőket a kordon mögé.
A szlovén-osztrák határon kialakult helyzettel ellentétben a magyar zöldhatárokhoz alig érkeznek már migránsok.
Közös erővel lehetséges a külső határok védelme."
- kommentálta Szijjártó Péter, aki közleményében köszönetet mondott a visegrádi országoknak és azok külügyminisztereinek azért, hogy bebizonyosodott, hogy közös erővel igenis lehetséges a külső határok megvédése.
Egyértelművé tettük, hogy közös uniós erővel Görögország külső határát is meg lehetne védeni."